Francúzsky prezident Emmanuel Macron avizoval, že Francúzsko zintenzívni poskytovanie vojenskej a humanitárnej pomoci Ukrajine. Informovala o tom francúzska televízia TF1.

Francúzsko zostáva k dispozícii

V sobotňajšom telefonickom rozhovore s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským Macron povedal, že počas svojho druhého funkčného obdobia chce aktívne pracovať „na obnovení bezpečnosti a územnej celistvosti Ukrajiny".

Zelenského ubezpečil, že Francúzsko je naďalej „k dispozícii", aby „prispelo k dohode o poskytnutí bezpečnostných záruk Ukrajine".

Elyzejský palác po telefonáte informoval, že Zelenskyj sa Francúzsku poďakoval za dodávky vojenského vybavenia, ktoré podľa jeho slov pomáha ukrajinským silám klásť odpor ruským jednotkám.

Posilnenie pomoci

Macron avizoval, že táto podpora, ako aj humanitárna pomoc poskytovaná Francúzskom sa bude posilňovať.

TF1 s odvolaním sa na kanceláriu francúzskeho prezidenta uviedla, že humanitárna pomoc Francúzska pre Ukrajinu má podobu „615 ton vybavenia vrátane zdravotníckeho zariadenia, generátorov pre nemocnice, potravinovej pomoci, pomoci na ubytovanie a sanitiek".

Ďalšie dôležité správy

KK14 Figeac - Súčasný francúzsky prezident a prezidentský kandidát Emmanuel Macron hovorí počas kampane 22. apríla 2022 vo francúzskom meste Figeac. Druhé kolo prezidentských volieb vo Francúzsku sa uskutoční v nedeľu 24. apríla. FOTO TASR/AP
Centrist candidate and French President Emmanuel Macron arrives at a campaign rally Friday, April 22, 2022 in Figeac, southwestern France. Emmanuel Macron is facing off against far-right challenger Marine Le Pen in France's April 24 presidential runoff. (AP
Neprehliadnite

Macron po volebnom víťazstve posilňuje dodávky zbraní na Ukrajinu