Budapešť a Kyjev si v priebehu posledných dní vymenili tvrdé obvinenia, čo možno chápať ako znak rapídne sa zhoršujúcich vzťahov medzi týmito dvomi susedmi pre postoj Maďarska voči Rusku, píše Euractiv.

Posledné kolo príkrej výmeny začalo, keď sa predseda maďarského parlamentu László Kövér vyjadril pre Hír TV, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má „osobný, psychický problém“, pričom dodal, že nechápe, prečo by sa líder krajiny, ktorá má problémy, vyjadroval negatívne proti Maďarsku či nemeckému kancelárovi.

Reakcie politikov

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí očakáva, že Kövér zverejní certifikát o svojom vlastnom duševnom zdraví, napísal krátko na to hovorca ministerstva Oleh Nikolenko.

Reagoval aj Michail Podoljak poradca ukrajinského prezidenta, podľa ktorého je jedinou problematickou krajinou európskej rodiny Maďarsko, ktoré braní akejkoľvek reakcii na ruské hrôzy páchané na Ukrajine.

Péter Szijjártó, maďarský minister zahraničných vecí a obchodu, sa na Facebooku Kövéra zastal. Podľa neho ukrajinskí politici neustále hovoria o Maďarsku neprijateľným tónom, provokujú ho, hovoria o ňom klamstvá a snažia sa ho očierniť. „Ani raz nehovorili ďakovným tónom,“ dodal Szijjártó.

Ďalšie dôležité správy

maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó
Neprehliadnite

Ukrajinskí politici provokujú Maďarsko a hovoria o ňom neprijateľným tónom, hovorí Szijjártó