Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojom prejave v Európskom parlamente vyzval štáty EÚ, aby s Ruskom radšej „viedli svoj vlastný dialóg“ než by mali podporovať úsilie, na čele ktorého sú Spojené štáty americké a NATO. Je to v ostrom rozpore s prosbou o „jednotu“, s ktorou prišiel Antony Blinken, americký minister zahraničných vecí.

Nezhoda medzi členmi NATO

E. Macron povedal, že aj napriek spoločnej EU-USA diplomacii, Európania musia v „nasledujúcich týždňoch“ Rusku ponúknuť riešenie s cieľom zmierniť napätie s Moskvou. „Je dobré, že sa Európania a Spojené štáty koordinujú, ale je potrebné, aby Európania viedli svoj vlastný dialóg,“ povedal francúzsky prezident.

Tento Macronov zásah je prvým príkladom verejnej nezhody medzi členmi NATO odkedy USA pred viac ako dvomi mesiacmi po prvýkrát varovalo pred potenciálnym ruským útokom na Ukrajinu.

Takisto to narúša zjednotený front medzi EÚ a USA, pokiaľ ide o Rusko. Podľa úradníkov tento front vznikol na základe bezprecedentných úrovní diplomatickej činnosti zo strany USA s cieľom zapojiť Brusel do dialógov s Moskvou, píše Financial Times.

Kritická bezpečnostná situácia

EÚ zápasí s dosiahnutím dohody o tom, aká úroveň agresie voči Ukrajine zo strany Ruska by mala spustiť uvalenie sankcií. Rusko na hranici s Ukrajinou zhromaždilo okolo 100 000 vojakov a vyhrážalo sa bližšie nešpecifikovanou „vojensko-technickou reakciou“, ak NATO nestiahne svoje sily a nezaviaže sa k tomu, že Ukrajinu nikdy do svojich radov neprijme.

Sergej Riabkov, námestník ruského ministra zahraničných vecí, v stredu opísal bezpečnostnú situáciu v Európe ako „kritickú“. Dodal, že Rusko „Ukrajinu nenapadne, nezaútočí na ňu, nevtrhne do nej a ani nič podobné“.

Stretnutie v Ženeve nadväzuje na minulotýždňové rokovania medzi Ruskom, USA a alianciou NATO, ktoré Moskva opísala ako „slepú uličku“ po tom, čo boli jej požiadavky v oblasti bezpečnosti zamietnuté. Bola medzi nimi aj požiadavka na to, aby NATO odmietlo žiadosť Ukrajiny o členstvo.

Ďalšie dôležité správy

KK56 Štrasburg - Francúzsky prezident Emmanuel Macron vystupuje v pléne Európskeho parlamentu, kde predstavil priority predsedníctva svojej krajiny v Rade EÚ, ktoré sa začalo 1. januára, 19. januára 2022 v Štrasburgu. FOTO TASR/AP
French President Emmanuel Macron delivers a speech at the European Parliament Wednesday, Jan. 19, 2022 in Strasbourg, eastern France. (AP Photo/Jean-Francois Badias)
Neprehliadnite

Poľsko a Maďarsko môže urobiť Macronovi veľký škrt cez rozpočet pred prezidentskými voľbami