Počiatek tvrdí, že s Trnkom len „klebetili“

Nahrávka, na ktorej sa bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka zhovára s niekdajším ministrom za Smer Jánom Počiatkom otriasla Slovenskom. J. Počiatek v nej žiadal krytie prokuratúry v kauze Lemikon. Pre TREND potvrdil autentickosť nahrávky, ktorá je do značnej miery okorenené aj vulgarizmami.

Tvrdí však, že s D. Trnkom sa bavili len o veciach, ktoré kdesi odpočuli. Nedokázal však vysvetliť, prečo pár dní po vynesení rozsudku v kauze Lemikon poslal danej firme 13 miliónov eur.

Slovenskí žiaci sú pod priemerom EÚ

Najnovšie výsledky medzinárodného testovania sú pre Slovensko priaznivejšie ako v ostatných rokoch. Zastavil sa pokračujúci prepad vo všetkých oblastiach – matematickej, čitateľskej a prírodovednej gramotnosti. Vedomosti a zručnosti 15-ročných žiakov a študentov sú podľa výsledkov v každej disciplíne lepšie ako pri ostatnom testovaní.

Najvýraznejšie zlepšenie je vidieť v oblasti matematiky – slovenskí žiaci sa riešení a chápaní logických a matematických príkladov priblížili priemeru najvyspelejších krajín sveta OECD. Výsledky testovania však ukázali aj to, že slovenskí žiaci naďalej výrazne zaostávajú za svojimi rovesníkmi z krajín vyspelého sveta v čítaní s porozumením aj v zručnostiach a práci s vedomosťami v oblasti prírodných vied.

V kauze zmeniek vypovedali ďalší svedkovia

Niekdajší konateľ spoločnosti Gamatex Pavol Varga vypovedal v utorok pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pojednávaní v kauze falšovania televíznych zmeniek. Sporné zmenky nikdy nevidel, ani o nich v roku 2000 nepočul. „Nedržal som ich, nevidel som ich. Videl som fotokópie, ktoré boli zverejnené v médiách,“ uviedol P. Varga.

Do Gamatexu ho priviedli podnikatelia Vincent Hegedüš a Marián Kolník. M. Kolník už v kauze zmeniek vypovedal, sporné zmenky taktiež nevidel. P. Varga v 90. rokoch hľadal v „severských krajinách“ investora na kúpu 100-percentného podielu televízie Markíza prostredníctvom Gamatexu. Ten sa vtedy považoval za majiteľa Markízy po konflikte, keď ju v roku 1998 násilne obsadili.

Fínsky premiér podal demisiu

Fínsky premiér Antti Rinne sa vzdal svojej funkcie po tom, ako jeho vládny kabinet zložený z piatich politických strán stratil podporu kľúčového partnera v koalícii, stranu Fínsky stred. A. Rinne, ktorý sa premiérom stal len v júni, čelil v posledných dňoch kritike za svoj prístup k štátnemu podniku Posti Group Oyj, ktorého zamestnanci dva týždne štrajkovali.

Strana Fínsky stred stiahla podporu A. Rinnemu v pondelok, prisľúbila však, že bude naďalej podporovať vládny program, čím chce zabrániť predčasným voľbám. Zástupcovia Fínskeho stredu A. Rinneho vyzvali, aby odstúpil alebo čelil hlasovaniu o vyslovení nedôvery.

Francúzska digitálna daň diskriminuje americké firmy

Odvetou za daň z digitálnych služieb, ktorú Biely dom považuje za diskriminačnú, majú byť clá až do výšky 100 percent na francúzsky tovar v hodnote až 2,4 miliardy amerických dolárov. Na zozname možného zdaneného tovaru sa nachádzajú francúzske vína a syry. Americký Úrad obchodného splnomocnenca totiž zistil, že francúzska digitálna daň diskriminuje americké technologické giganty, medzi ktoré patrí napríklad Google, Apple, Facebook či Amazon. Americké úrady zvažujú aj vyšetrenie podobných daní v Rakúsku, Taliansku či Turecku.