Za prvej vlády Smeru-SD, keď bol J. Počiatek šéfom rezortu financií, mu prišlo na účet 120 miliónov korún. Vyplýva to z údajov, ktoré unikli z banky a TREND ich má k dispozícii. Exminister hovorí, že milióny pochádzajú z obchodu medzi ním a Matejom Korcom, súčasným šéfom Výskumného ústavu jadrovej energetiky (VÚJE).

„Predal som mu najkrajšie pozemky pri Liptovskej Mare, čo dodnes veľmi ľutujem,“ konštatoval pre TREND J. Počiatek. Rozloha pozemkov bola 120-tisíc metrov štvorcových.

V tom istom roku predal exminister aj ďalšie pozemky, na Donovaloch. Kúpil ich od neho podnikateľ Ladislav Bašternák, ktorého polícia vyšetruje v súvislosti s podozrivou vratkou DPH. Predajom exminister vysvetľuje platbu od L. Bašternáka za asi 9,5 milióna korún.

Deravý zákon

V majetkovom priznaní na internete z roku 2008 má J. Počiatek len príjmy z funkcie a „iné“ vo výške 29 miliónov korún. Tvrdí, že uvádzal nárast príjmov, bez investícií. „A na rozdiel od iných som túto kolonku aj vyplnil,“ poznamenal.

Priznania politikov kontroluje parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Podľa jeho predsedu Martina Poliačika (SaS) je zákon deravý a v roku 2008 v tlačive, ktoré politici vypĺňali, ani nejestvovala kolónka, ktorá by zodpovedala zisku z predaj pozemkov. Ak by aj exminister urobil chybu, nemôžu ho potrestať, lebo už nie je vo verejnej funkcii.

Projekt na Mare

Na Liptovskej Mare štartoval Ján Počiatek pred rokmi projekt rekreačno-športového areálu. A to cez firmu LM Development, ktorú kedysi vlastnil.

Presne v roku 2008 ho postúpil na spoločnosť Castoria Ota Klostermanna. Na projekt Marina Liptov potom išli štedré dotácie z eurofondov. V rokoch 2013 až 2015 získala z fondov EÚ okolo milióna eur. Naposledy tesne v závere vlaňajška jej ministerstvo hospodárstva prikleplo 200-tisíc eur na „zlepšenie celoročného využitia športovísk Marina Liptov“.

Okrem iného aj na veľkopriestorový vykurovaný stan. Areál pritom ešte nie je hotový, otvoriť ho majú najnovšie v lete tohto roka. Castoria sama za uplynulých päť rokov vlastné príjmy v podstate nemala. V roku 2012 podľa portálu Finstat.sk uvádza jednorazovo tržby okolo pol milióna eur, čo ale môže súvisieť s čerpaním eurofondov.

Až k premiérovi

Nitky od Castorie vedú až k premiérovi Robertovi Ficovi. Do získania areálu na Liptove sa Castoria volala Heso Brokers. Toto meno mala od svojho vzniku v roku 1996. Zároveň v nej odvtedy pôsobili Tomáš Husenica a Monika Husenicová.

T. Husenica následne od zmeny názvu až do roku 2013 firmu riadil. V rokoch 2007 až 2008 pritom viedol ako predseda predstavenstva akciovku R.F. Development, ktorá sa deň po jeho odchode z firmy premenovala na Elwing Slovakia.

Dozornú radu R.F. Development (neskôr Elwing Slovakia) viedla ako predsedníčka od jej vzniku, teda od augusta 2003 do roku 2007, manželka premiéra Svetlana Ficová.

R.F. Development podľa zakladateľskej zmluvy, ktorú si TREND vyžiadal zo Zbierky listín, zakladal ako 51-percentný akcionár sám premiér Robert Fico. Keď sa ho TREND ešte vo februári pri zverejnení informácií o eurofondoch pre liptovský rezort pýtal na prepojenie na firmu Castoria a Marina Liptov, dostal od jeho hovorkyne Beatrice Szabóoveej odpoveď, že „úrad vlády sa k tejto téme nebude vyjadrovať.“

R. Kaliňák nepriznal pôžičku

Únik informácií z banky odhalil aj u ministra vnútra Roberta Kaliňáka pôžičku, ktorá chýba v jeho majetkovom priznaní. Z firmy B. A. Haus, ktorú zakladal sporný podnikateľ L. Bašternák dostal spolu 260-tisíc eur. Minister to vysvetlil tým, že vlastní akcie firmy a kúpil ich od L. Bašternáka. Na podiel si podľa svojich slov vzal pôžičku asi 500-tisíc eur.

Jeho priznanie bude prešetrovať výbor. Podnet podali poslanci opozície. „Tieto transakcie mal deklarovať, teda oznámiť. Pri nahliadnutí do oznámenia na stránke Národnej rady za roky 2013 a 2014 však takéto záväzky márne budete hľadať,“ zdôvodnil jeden z poslancov Ľubomír Galko (SaS).

Výbor pre nezlučiteľnosť zrejme tiež dospeje k rozhodnutiu, že je to v poriadku a R. Kaliňák obíde bez trestu. Väčšinu hlasov vo výbore má totiž koalícia.

Viac o J. Počiatkovi, R. Kaliňákovi a o situácii v Smere–SD čítajte v najnovšom TRENDE 25/2016