Premiérovi sa nepáči, že jeho minister financií sa stýka so šéfmi finančných skupín. Dnes verejne kritizoval stretnutie Jána Počiatka s popredným manažérom J&T Ivanom Jakabovičom v Monaku, o ktorom informoval denník Plus jeden deň

Podľa bývalého ministra financií Ivana Mikloša zarobila táto skupina vďaka finančným špekuláciám pri zmene centrálnej parity veľké množstvo peňazí.

Ku stretnutiu, na ktorom bol prítomný aj šéf bratislavského letiska Karol Biermann, došlo podľa denníka počas pretekov Formuly 1, ktoré sa konali 24. - 25. mája.

Dvadsiateho ôsmeho mája podvečer, krátko predtým, ako Európska únia posunula mantinely koruny, sa na devízovom trhu predala nezvyčajné vysoká čiastka - zhruba pol miliardy eur. Národná banka Slovenska v súčasnosti skúma, kto na posunutí parity zarobil.

Mikloš včera vyhlásil, že finančné skupiny J&T a Istrokapital mali od štátu dôverné informácie o zmene centrálnej parity, vďaka ktorým mohli zarobiť niekoľko sto miliónov korún.

Premiér sa proti Miklošovým tvrdeniam ohradil. Vysvetlil, že minister Počiatek požiadal o zmenu kurzu listom spolu s guvernérom Národnej banky Slovenska Ivanom Šramkom, v ktorom ale neboli uvedené žiadne percentá. Upozornil, že nikto nevedel, ako sa kurz zmení. "Je to zlé, ak niekto zneužil informáciu, ale kladiem si otázku, či v danom prípade došlo k poškodeniu štátu," povedal.

Zároveň však označil Počiatkovo stretnutie s Jakabovičom za nemorálne. "Ak máme bojovať s finančnými skupinami a na druhej strane sa minister financií objaví v spoločnosti ľudí z finančných skupín, tak to nie je dôveryhodné," povedal. Pokračoval, že zatiaľ s ministrom nehovoril, ale vážne mu to vytkne. "Dám mu žltú kratu, druhý pokus už nebude," zdôraznil.

Minister financií premiérovo rozhodnutie akceptuje. "Je všeobecne známe, že politika strany Smer aj v minulosti, aj v súčasnosti prichádza často do konfliktu so záujmami finančných skupín," povedal. Na jachte v Monaku sa Počiatek podľa vlastných slov ocitol preto, aby si pozrel preteky Formuly 1.

Vylúčil, že by zo strany vlády unikla informácia o zmene centrálnej parity slovenskej koruny voči euru. "Obchodovanie v stredu 28. mája nemohlo byť na základe úniku informácií, keďže táto informácia v tom čase objektívne neexistovala," povedal Počiatek. Podľa neho práve samotné obchodovanie na trhu, ktoré nastalo v stredu 28. mája, vyprovokovalo zmenu centrálnej parity slovenskej koruny voči euru.

Exminister financií Ivan Mikloš Počiatkove tvrdenia odmietol. "Na základe svojich ministerských skúseností viem, že o novej hodnote kurzu je niekoľko hodín vopred informovaný úzky okruh ľudí," povedal. Správca štátnej kasy je podľa Mikloša medzi nimi. Robert Fico podľa podpredsedu SDKÚ nevyužil vhodnú príležitosť na odvolanie Počiatka.

(Aktualizované 18.6., 17:00)