Dav ľudí na zhromaždení s názvom Za slušné Slovensko – Predvečer svadby sa stretol pred budovou Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici v Bratislave. Sprievod sa presúval na Námestie SNP, kde sa o 17:00 začal program.

Ľudia mali v rukách slovenskú vlajku i transparenty, na ktorých je napríklad heslo Stačilo! Organizátori vyzvali ľudí, aby sa počas zhromaždenia správali slušne a pokojne.

Pochody Za slušné Slovensko pokračovali. „Dosť bolo Smeru!“, kričal dav

Účastníci s transparentmi počas pochodu spred budovy Slovenského rozhlasu na Námestie SNP s názvom Predvečer svadby Jána a Martiny Zdroj: SITA

Pochody Za slušné Slovensko pokračovali. „Dosť bolo Smeru!“, kričal dav

Účastníci s transparentmi počas pochodu spred budovy Slovenského rozhlasu na Námestie SNP s názvom Predvečer svadby Jána a Martiny Zdroj: SITA

Protest traktorov

Piatkového protestu farmárov, ktorým upozorňujú na dlhodobo neriešené problémy v poľnohospodárstve, sa na slovenských cestách zúčastnili stovky traktorov a osobných vozidiel. Potvrdila to Lucia Gallová z Vidieckej platformy.

Ako dodala, na 19 trasách sa od 14:00 do 16:00 pohybovalo zhruba 400 traktorov a sto osobných automobilov, ktoré takisto podporovali protest farmárov. Na verejných zhromaždeniach Za slušné Slovensko sa taktiež v piatok čítal list farmárov, ktorým vysvetľujú, prečo opäť vyšli s traktormi na cesty.

Zopakovali v ňom aj svoje požiadavky voči vláde a štátnym úradom a hovoria, že vo svojich protestoch mienia pokračovať. „Prosíme vás aby ste nám tolerovali aj prípadné ďalšie patálie. Pretože my v svojich protestoch budeme pokračovať ďalej,“ uviedol na proteste v Prešove farmár z okolia Košíc František Oravec.

Problém vidia predovšetkým v nečinnosti vládny a štátnych orgánov. „Poľnohospodárstvu vládne ministerka, ktorú treba nútiť k tomu čo je jej povinnosťou. V polícii pracuje mnoho ľudí, ktorí nás pred gaunermi nechránia, ale naopak im neraz aj pomáhajú. Minimálne svojou nečinnosťou. Aj v týchto dňoch sú farmári vystavovaní zastrašovaniu, fabrikovaniu falošných dôkazov, ktoré majú byť proti nim použité,“ dodal F. Oravec.

Iniciatívy chcú zhromaždením spoločne politikom jasne odkázať, že neplatí „vyhraj voľby, môžeš všetko“. „Ukážeme politikom, ktorí sa nám vysmievajú, že nikam neodchádzame, že stále voláme po tom, aby bola politika službou – službou všetkým ľuďom, nielen ‚našim‘ ľuďom. Odmietnime zametanie korupčných a politických káuz pod koberec,“ cituje tlačová správa predstaviteľov iniciatív.

V nej sa zároveň dodáva, že ostatné iniciatívy, ktoré zbierajú podpisy za referendum o predčasných voľbách, ich budú zbierať aj počas konania zhromaždenia.

„Jednou z lekcií, ktorú nás smrť Jána Kuciaka naučila, je, že za slobodu médií sa musí postaviť aj verejnosť. Voláme nielen po slušnej polícii, súdoch a úradoch, ale aj slušných a nezávislých médiách, ktoré nie sú sluhami politikov. Preto spoločne verejne odmietame normalizáciu, ktorá sa začala v RTVS,“ uviedli organizátori podujatia.

Pochody Za slušné Slovensko pokračovali. „Dosť bolo Smeru!“, kričal dav

Hudobníčka Dorota Nvotová na Námestí SNP počas pochodu s názvom Predvečer svadby Jána a Martiny Zdroj: SITA

Pochody Za slušné Slovensko pokračovali. „Dosť bolo Smeru!“, kričal dav

Organizátori Za slušné Slovensko Karolína Farská a Juraj Šeliga v príhovore na Námestí SNP počas pochodu s názvom Predvečer svadby Jána a Martiny Zdroj: SITA

Zhromaždenie Za slušné Slovensko - Predvečer svadby na Námestí SNP v Bratislave ukončila slovenská hymna. Zaspievala ju ľudová hudba Muzička. Zhromaždenie organizovali občianska iniciatíva Za slušné Slovensko a iniciatíva študentov Nie je nám to jedno.

Organizátori na konci akcie povedali, že v sobotu 5. mája bude v obci Gregorovce (okres Prešov) koncert na počesť zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ich pamiatku si uctia umelci v deň, keď mala mať dvojica svadbu. Organizátori na záver ľuďom poďakovali za účasť a vyzvali ich, aby sa po skončení zhromaždenia slušne rozišli a nikde inde nepochodovali. Ľudia na záver kričali „vydržíme!“

Davu tiež organizátori pripomenuli, aby svojím podpisom podporili referendum o predčasných voľbách. Spomenuli tiež, že spolu sa majú Slováci rozprávať o tom, aké chceme Slovensko mať a ako to spoločne docieliť.

Počas piatkového zhromaždenia zaznelo, že od smrti mladých ľudí ubehlo deväť týždňov a v sobotu 5. mája mali mať Ján Kuciak a Martina Kušnírová svadbu. Na Námestí SNP zaznela aj pieseň Sarajevo od Jaromíra Nohavicu. Práve túto pieseň mali hrať na svadbe Jána a Martiny.

Organizátori pripomenuli, že tancovať na ňu budú v nebi a veria, že ju počujú.

Zhromaždenie v Prešove

V predvečer plánovanej svadby zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa na ďalšom protestnom zhromaždení stretli po niekoľkých týždňoch opäť aj ľudia v Prešove. Na pietnej spomienke a následných zhromaždeniach Za slušné Slovensko sa takto zišli už po siedmykrát. V sobotu sa v neďalekých Gregorovciach uskutoční na počesť zavraždenej dvojice Koncert pre Martinu a Jána.

Dôvodom na ďalšie z protestných zhromaždení je podľa jedného z organizátorov Matúša Nakatu, že dve základné požiadavky iniciatívy Za slušné Slovensko ostali stále nenaplnené. „Stále nemáme vládu, ktorú by sme mohli považovať za dôveryhodnú a stále nepoznáme odpoveď na to, kto zavraždil Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú, ani na kauzy, na ktoré Janko poukazoval,“ povedal M. Nakata.

Zároveň podľa neho chceli zhromaždením poukázať aj na prehĺbenie krízy slobody tlače v súvislosti s aktuálnou situáciou v RTVS. Na zhromaždení organizátori predstavili výpočet káuz vlády za posledné roky a vyhlásili manifest - desatoro s víziou slušného Slovenska. Ohlásili tiež vznik celoslovenskej platformy. „Nestratiť vieru, nezatrpknúť a neustať. Toto sú tri naše najdôležitejšie úlohy,“ povedal davu organizátor zhromaždení Za slušné Slovensko z Košíc Igor Kupec.

Odkaz pre Rezníka

Organizátori sa dnes na pódiu prihovorili aj riaditeľovi RTVS Jaroslavovi Rezníkovi. Odkázali mu, že RTVS nepatrí len jemu, ale všetkým občanom. „Sme radi, že za kolegov z RTVS sa postavili ďalší novinári zo slovenských médií."

Pred dav prišiel aj šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný, ktorý prečítal text listu, ktorý novinári adresujú generálnemu riaditeľovi RTVS. Počas jeho čítania textu sa ozývali z davu heslá „Rezník fuj!“ alebo „ďakujeme!“ Vystúpila aj šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová. Po jej príhovore dav kričal „my sme s vami!“

Ako ďalej pripomenuli, je neprijateľné, aby novinárov politici označili za prostitútky a aby politika zasahovala do spravodajstva RTVS.

„Odkazujeme, že nikam neodchádzame, chceme, aby politika patrila ľuďom,“ vyhlásili na pódiu. „Odmietame normalizáciu, ktorá sa začala v RTVS, chceme žiť v slušnej krajine, kde pracujú novinári slobodne,“ prihovorili sa riaditeľovi RTVS Jaroslavovi Rezníkovi.

Medzi ľudí prišla aj umelkyňa Dorota Nvotová, ktorá spievala pieseň Milana Lasicu s názvom Do batôžka. Na zhromaždenie prišli aj slovenskí herci Táňa Pauhofová, František Kovár, Zuzana Kronerová a ďalší.

„Už deväť týždňov žiadame zmenu a to, aby nás politické elity vypočuli. My nie sme nepriatelia, chceme iba na Slovensku žiť pekný život a rozvíjať to najlepšie z nás. Demokracia nie je svojvôľa, ktorú nám ukazujete. Prestaňte klamať aj sami sebe,“ vyhlásila T. Pauhofová s tým, že je vďačná všetkým, ktorí bojujú za slušné Slovensko.