Nahlásený počet úmrtí na ochorenie covid-19 v Spojených štátoch prekročí v priebehu jedného či dvoch dní počet obetí španielskej chrípky. V pondelok nadránom to napísala tlačová agentúra DPA.

Toto priame porovnanie údajov však ešte nie je celý príbeh, vravia odborníci na medicínu a štatistici. Poukazujú jednak na vyšší počet obyvateľov krajiny, no na druhej strane aj modernejšie nástroje boja proti takýmto chorobám.

Úmrtia súvisiace s covidom v USA dosiahli v nedeľu večer počet 673 763, uviedla Univerzita Johnsa Hopkinsa. To je len približne o 1 200 menej, než úmrtí v roku 1918 na španielsku chrípku, ktorá si v USA vyžiadala podľa podľa odhadov 675-tisíc životov. Pred covidom bola pandémia chrípky najsmrtiacejšou pandémiou od vzniku USA.

Ampulky s vakcínou Pfizer/BioNTech vo výrobnom závode
Neprehliadnite

USA definitívne schválili vakcínu Pfizer/BioNTech, umožní to vyžadovať povinné očkovanie

Pri priemernom počte 1 800 úmrtí za deň môže počet ľudí, ktorí zomrú na covid, prekonať údaj o obetiach predchádzajúcej „metly ľudstva" už v pondelok.

Medzi oboma situáciami sú rozdiely. V roku 1918 mali USA niečo vyše 100 miliónov obyvateľov, kým dnes ich majú 330 miliónov, zdôrazňuje denník Washington Post. To znamená, že teraz pripadá jeden mŕtvy na 500 Američanov – oproti jedného mŕtvemu na 150 obyvateľov v roku 1918.

Celosvetovo je zatiaľ počet mŕtvych 4,7 milióna, čo je oveľa menej než celosvetovo 50 miliónov mŕtvych na španielsku chrípku v rokoch 1918 a 191, píše americký ekonomický časopis Fortune. Ale na rozdiel od dvojročného obdobia, počas ktorého kosila ľudstvo španielska chrípka, covid sa ku koncu ešte ani neblíži.

Cestujúci v metre
Neprehliadnite

V USA zvyšujú pokuty za nenosenie rúšok v lietadlách či vo vlakoch, siahajú do 3-tisíc dolárov

„Fakt, že úmrtia prudko pribúdali koncom roka 2020 – deväť mesiacov po príchode pandémie do Spojených štátov –, pričom najvyššie denné počty úmrtí boli začiatkom januára 2021, je snáď to najskľučujúcejšie porovnanie v zaznamenaných dejinách," povedal pre Washington Post historik Thomas Ewing z univerzity Virginia Tech.

„Ignorovali sme ponaučenia z roku 1918 a potom sme boli ľahostajní voči varovaniam oznámeným v prvých mesiacoch tejto pandémie. Nikdy sa už nedozvieme, koľko životov mohlo byť zachránených, keby sme túto hrozbu brali vážnejšie," dodal.