Zvyšujúci sa počet zadržaných, väznených a stíhaných osôb v justícii ukazuje, že ide o systémovú záležitosť, a preto je potrebná aj systémová zmena. Okrem novely ústavy predloženej v parlamente ju predstavuje aj nová súdna mapa. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) to uviedla v stredu na sociálnej sieti po informáciách o zadržaní viacerých osôb v rámci akcie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) s názvom Víchrica. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) v reakcii ocenil prácu vyšetrovateľov, ktorí za akciou stoja.

V budove Národnej kriminálnej agentúry v Nitre prebiehajú výsluchy zadržaných osôb v rámci akcie Víchrica.Na snímke podnikateľ a advokát Zoroslav Kollár.
Neprehliadnite

NAKA zatkla Zoroslava Kollára z mafiánskych zoznamov. Pri akcii Víchrica zadržali viaceré osoby

Systémová zmena má podľa ministerky systém nastaviť a sfunkčniť pre naplnenie svojho poslania slúžiť spravodlivosti. ,,V oblasti súdov tou systémovou zmenou, okrem zmien, ktoré predpokladá novela ústavy, ktorá je v parlamente, je určite aj nová súdna mapa," uviedla. Považuje za nevyhnutné ju čo najskôr ,,položiť na stôl".

V budove Národnej kriminálnej agentúry v Nitre prebiehajú výsluchy zadržaných osôb v rámci akcie Víchrica.Na snímke právny zástupca bývalej štátnej tajommníčky Moniky Jankovskej, JUDr. Peter Erdös.
Neprehliadnite

Jankovskú priviezla NAKA do Nitry. Už skôr avizovala, že chce vypovedať a priznať sa

Nová súdna mapa má byť podľa Kolíkovej nástrojom pre kvalitnejšiu justíciu s cieľom mať rýchlo zrozumiteľný rozsudok, ,,ktorému verím, že je spravodlivý". ,,Táto zmena je však rovnako dôležitá aj pre pretrhnutie korupčných väzieb. Aktuálne sa javí, že práve pretrhnutie korupčných väzieb je to kľúčové. Kvalitnejšia justícia bude bonusom," poznamenala.