Počet prípadov nákazy novým koronavírusom vo svete presiahol 5,25 milióna. Vyše dve tretiny z nich zaznamenali v Európe a Spojených štátoch. V sobotu večer o tom informovala tlačová agentúra AFP, ktorá svoj výpočet založila na oficiálnych údajoch, platných o 18.50 h SELČ a získaných od jednotlivých krajín a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Oficiálne je vo svete zaznamenaných celkovo 5 250 658 prípadov nákazy koronavírusom a 339 172 úmrtí pripisovaných tomuto vírusu. Najhoršie zasiahnutým kontinentom je Európa s 2 003 510 prípadmi nákazy a 173 186 úmrtiami, pričom USA sú najhoršie zasiahnutou krajinou s 1 604 879 nakazenými a 96 125 mŕtvymi.

Na snímke aplikácia Smart karatény počas brífingu predsedu vlády SR Igora Matoviča počas brífingu na tému:  Smart karanténa - inteligentné riešenie pre ľahší návrat zo zahraničia na diaľničnom hraničnom priechode Bratislava - Jarovce 19. mája 2020.  FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Matovič nepočkal na Apple či Google. Spustil domáca karanténu

Tieto najnovšie údaje znamenajú, že počet zaznamenaných prípadov vo svete sa za mesiac zdvojnásobil a že 250-tisíc nových prípadov nahlásili za menej než tri dni.

Regiónom, ktorý teraz zažíva najrýchlejšie pribúdanie prípadov, je Latinská Amerika a Karibik, kde ich v piatok zaznamenali 33 719. Pre porovnanie, USA a Kanada mali v piatok 28 647 infekcií, hoci predtým práve v týchto dvoch krajinách zaznamenávali najrýchlejšie pribúdanie infikovaných.

WHO v piatok vyhlásila, že „novým ohniskom“ koronavírusu je Južná Amerika a za obzvlášť alarmujúcu označila situáciu v Brazílii.

Údaje, získané agentúrou AFP od jednotlivých krajín a WHO, sú zrejme len časťou skutočného počtu nakazených.

Mnoho krajín testuje len ľudí s príznakmi ochorenia COVID-19 spôsobovaného koronavírusom alebo len najvážnejšie prípady.