Počet požiadaviek na nasadenie profesionálnych vojakov na boj s pandémiou klesá. Denne nasadzujú asi stovku príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Nasadení vojaci plnia predovšetkým administratívne úlohy a poskytujú organizačnú podporu na vakcinačných a testovacích miestach. Mandát na pomoc zdravotníkom a na potreby testovania končí podľa vládnych uznesení koncom júna. Na tieto účely môže byť vyčlenených spolu do 6 000 vojakov denne.

WA 30 Naí Dillí - Pacienti s ochorením COVID-19 dostávajú kyslík v indickom hlavnom meste Naí Dillí v sobotu 1. mája 2021.  Úrady v Indii zaznamenali v pondelok 3. mája už 12. deň po sebe viac ako 300.000 novoinfikovaných koronavírusom SARS-CoV-2. Počet ľudí nakazených sa za posledný deň zvýšil o 368.147. V krajine pribudlo aj ďalších 3417 úmrtí, vyplýva z údajov, ktoré zverejnilo indické ministerstvo zdravotníctva. V hlavnom meste Naí Dillí, ktoré patrí k najviac zasiahnutým, v sobotu oznámili
Neprehliadnite

WHO zjednodušila názvy variantov nového koronavírusu

,,V prípade, že takáto požiadavka bude naďalej aktuálna, sme pripravení opäť nasadiť sily a prostriedky na plnenie asistenčných úloh," reagoval rezort obrany na otázku, či sa plánuje predĺženie mandátov.

Profesionálni vojaci môžu byť aj súčasťou hliadok Policajného zboru, denne ich môžu nasadiť do 1 500, pričom mandát platí predbežne do konca roka.

Ako dodala hovorkyňa, Ozbrojené sily SR sa aktuálne sústreďujú na obnovenie výcvikových aktivít tak, aby si udržali spôsobilosti na plnenie primárnej úlohy danej zákonom.