Na 2 207 sa zvýšil počet obetí zemetrasenia s magnitúdou 7,2, ktoré 14. augusta zasiahlo ostrovný štát Haiti. Ďalších 344 ľudí je stále nezvestných, informovala v nedeľu (22. augusta) agentúra AP s odvolaním sa na najnovšie údaje miestnej civilnej ochrany. V dôsledku zemetrasenia utrpelo tiež zranenia 12 268 ľudí a zničených bolo takmer 53-tisíc domov.

Na Haiti otvorila v sobotu poľnú nemocnicu americká evanjelická organizácia Samaritan‘s Purse, ktorá poskytuje pomoc ľuďom v núdzi. Pôsobenie humanitárnych organizácií je však spojené s bezpečnostnými rizikami. Viackrát sa už stalo, že zločinecké gangy sa zmocnili nákladných áut s pomocou alebo pri distribúcii potravín došlo k potýčkam medzi zúfalými Haiťanmi, píše AP.

Vo vážne postihnutom meste Les Cayes sa v nedeľu konala na bohoslužba pod holým nebom, pretože zemetrasenie vážne poškodilo tamojšie svätostánky.

Haiti sa doteraz celkom nespamätalo z pustošivého zemetrasenia z roku 2010, ktoré vyžiadalo vyše 220-tisíc obetí na životoch. Situáciu v krajine navyše zhoršuje hlboká politická kríza, ktorá sa ešte zintenzívnila začiatkom júla po atentáte na haitského prezidenta Jovenela Moiseho.

Haiti: Počet obetí zemetrasenia vzrástol na 2189, zranených je vyše 12.200
Zdroj: TASR/AP

 

Haiti je karibský ostrov, ktoré pred takmer desiatimi rokmi zničilo zemetrasenie.
Neprehliadnite

Haiti hlási po zemetrasení s magnitúdou 7,2 početné obete