Pondelňajší teroristický útok v centre Viedne mal islamistický motív, uviedol v utorok ráno rakúsky minister vnútra Karl Nehammer. Polícia informovala, že pri útoku zahynuli traja okoloidúci - dvaja muži a žena. Zranenia utrpelo 15 ľudí vrátane policajta. Ten skončil s ťažkými zraneniami.

Útočníka polícia zastrelila. Podľa Nehammera bol stúpencom teroristickej organizácie Islamský štát (IS). Bol vyzbrojený útočnou puškou, mal na sebe atrapu vesty s výbušninami a zjavne chcel spôsobiť paniku, uviedol Nehammer.

Podľa neho spáchal útok v centre Viedne najmenej jeden islamský terorista. „Nemôžeme nateraz vylúčiť, že existujú aj ďalší páchatelia," uviedol Nehammer. Podľa agentúry AP označil streľbu za útok na rakúske hodnoty a demokratickú spoločnosť. Útok odsúdil aj americký prezident Donald Trump. Podľa neho je „ďalším podlým teroristickým činom v Európe“, informovala v utorok tlačová agentúra DPA.

Vo Viedni je momentálne nasadených približne tisíc policajtov. Úrady varovali, aby sa ľudia vyhýbali centru mesta. Strelci spustili v pondelok okolo 20.00 h SEČ paľbu na ľudí, ktorí si užívali vo viedenských kaviarňach a reštauráciách poslednú noc pred začatím lockdownu, zameraného na zastavenie šírenia koronavírusu. Podľa úradov išlo o dobre pripravený teroristický útok a páchatelia mali útočné pušky. K útokom došlo na šiestich miestach vrátane synagógy. Neoverený záznam zverejnený na sociálnych sieťach zachytával strelcov kráčajúcich po uliciach a náhodne strieľajúcich do ľudí.

Streľba pri synagóge vo Viedni
Neprehliadnite

Vo Viedni hlásia teroristický útok, najmenej dvaja mŕtvi

 

Americká spoločnosť SITE Intelligence Group, monitorujúca aktivity džihádistov na internete, na svojej webstránke citovala vyjadrenie džihádistu k pondelňajším útokom vo Viedni. Tie sú podľa slov islamistu „súčasťou zúčtovania" za účasť Rakúska v medzinárodnej koalícii bojujúcej proti Islamskému štátu (IS) a vedenej Spojenými štátmi. Informovala o tom v noci na utorok agentúra APA.

Slovenská informačná služba (SIS) pozorne sleduje situáciu, ktorá nastala v pondelok po večernom útoku v rakúskej metropole Viedeň. „Situáciu pozorne sledujeme a sme v kontakte s rakúskymi kolegami a ministerstvom vnútra," uvádza SIS na svojej facebookovej stránke. Pozostalým vyslovila úprimnú sústrasť.