Počet Američanov, ktorí minulý týždeň požiadali o podporu v nezamestnanosti, veľmi mierne vzrástol. To naznačuje, že trh práce zostáva napätý napriek čoraz väčším obavám z recesie v dôsledku vyšších nákladov na pôžičky. Ukázali to údaje amerického ministerstva práce.

Podľa týchto údajov sa počet nových žiadostí o podporu v USA v týždni do 27. mája zvýšil o dve tisíc na 232-tisíc z revidovaných 230-tisíc v predchádzajúcom týždni.

Ekonómovia pritom očakávali, že počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti stúpne na 235-tisíc z pôvodných 229-tisíc pred revíziou.

Počet žiadostí tak zostal výrazne pod zvýšenými úrovňami z marca a poukazuje na tvrdošijne napätú situáciu na trhu práce. To podporuje špekulácie, že Federálny rezervný systém môže predĺžiť cyklus sprísňovania svojej menovej politiky a v júni opäť zdvihne úrokové sadzby.

Štvortýždňový priemer nových žiadostí, ktorý je presnejším ukazovateľom vývoja na trhu práce, pretože nepodlieha takým výkyvom ako týždenné údaje, v sledovanom období klesol o 2 500 na 229 500 žiadostí.

Ministerstvo tiež uviedlo, že počet ľudí, ktorí poberajú sociálne dávky aj po prvom týždni, za sedem dní do 20. mája vzrástol o 6-tisíc na 1,795 milióna osôb.

Ďalšie dôležité správy

Pohodička: Nezamestnaní úradujú v jednej z bývalých kancelárií
Neprehliadnite

Miera nezamestnanosti v USA v apríli klesla na 3,4 percenta