Počet pracovných ponúk na trhu práce zaznamenal výrazný pokles. Vyplýva to zo zverejnených dát pracovného portálu Profesia.

Od vypuknutia mimoriadnej situácie na Slovensku v dôsledku nového koronavírusu však bolo možné na trhu práce pozorovať znížený záujem firiem o nábory nových zamestnancov. Analýza portálu však konečne ukazuje aj pozitívnejšie čísla.

Posledné dva týždne však krivka, ktorá znázorňuje tok nových pracovných príležitostí, rastie. V týždni od 20. do 26. apríla pribudlo na pracovnom portáli na Slovensku 2 054 ponúk. Vývoj počtu nových pracovných príležitostí je už druhý týždeň o čosi pozitívnejší.

Na snímke pre šíriaci sa nový koronavírus vyľudnená tržnica na  Námestií SNP v Banskej Bystrici 27. marca 2020. FOTO TASR - Ján Krošlákk
Neprehliadnite

Nový daňový mix môže mestám a obciam pomôcť, len ak budú jasné ich kompetencie

„Ak si však súčasný stav porovnáme s rovnakým obdobím spred roka, môžeme vidieť, že prepad počtu ponúk je citeľný. Medziročný pokles predstavuje viac ako 60 percent,“ vyčíslila Profesia. Najviac príležitostí zamestnať sa majú ľudia v oblasti IT.

„V porovnaní s minulým rokom klesol počet ponúk v každom jednom odvetví. Aktuálne nevidíme žiaden sektor, ktorý by medziročne rástol. Najväčší prepad možno vidieť v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve, kde medziročný rozdiel predstavuje až 88 percent,“ doplnila Profesia.

Na snímke zľava predseda vlády SR Igor Matovič a minister financií SR Eduard Heger (obaja OĽaNO) počas tlačového brífingu po stretnutí s predsedom Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetánom Kičurom v Bratislave 22. marca 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Ako dlho vydržia firmy s rezervami. Analýza ukázala dva možné scenáre

Jedinými ponukami, pri ktorých bol zaznamenaný medziročný nárast, sú farmaceut, servisný inžinier, učiteľ, finančný agent, obchodný tímlíder a finančný controller.

Zároveň naďalej pretrvávajú veľké rozdiely medzi Bratislavským krajom a zvyškom Slovenska. „Kým v Bratislavskom kraji pribudlo viac ako 3 200 ponúk, vo zvyšných regiónoch nebol počet ponúk ani v jednom prípade vyšší ako 700,“ doplnila Profesia.

Výhľad z heliportu Národnej Banky Slovenska na Bratislavu
Neprehliadnite

NBS ukázala výrazne horšie čísla o prepade ekonomiky, klesnúť môže o 13,5 percenta

V Bratislavskom a Košickom kraji sú aktuálne najrozšírenejšie informačné technológie z hľadiska pracovných príležitostí. Vo zvyšných regiónoch je na prvom mieste jednoznačne obchod. V Trnavskom a Nitrianskom kraji je záujem o ľudí do výroby alebo do dopravy, špedície a logistiky. V Trenčianskom či Banskobystrickom kraji sa medzi odvetviami s najviac ponukami nachádza tiež strojárstvo.