Spojené štáty sa stali prvou krajinou na svete, kde počet ľudí infikovaných novým koronavírusom presiahol desať miliónov. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters. K dosiahnutiu tohto míľnika došlo v rovnaký deň, keď počet nakazených touto chorobou vo svete od začiatku pandémie prekročil 50 miliónov.

USA ohlásili za posledných 10 dní približne milión nových prípadov nákazy, čo je najvyššia miera infekčnosti od doby, keď tam pred vyše 290 dňami evidovali v štáte Washington prvý prípad ochorenia Covid-19. Krajina zaznamenala v sobotu rekordných 131 420 novoinfikovaných a päťkrát za posledný týždeň tam evidovali viac ako 100-tisíc nových prípadov denne, píše Reuters.

Počet hlásených úmrtí na celoštátnej úrovni sa v sobotu piaty deň po sebe zvýšil o viac ako 1000, čo je podľa údajov agentúry Reuters trend naposledy zaznamenaný v polovici augusta. Odborníci tvrdia, že počet úmrtí má tendenciu stúpať štyri až šesť týždňov po náraste počtu infikovaných. Od začiatku pandémie podľahlo novému koronavírusu viac ako 237-tisíc Američanov.

Najviac zasiahnutým regiónom sú štáty amerického stredozápadu, kde v prepočte na počet obyvateľov evidujú najviac infikovaných. Najpostihnutejšími štátmi sú aktuálne Severná Dakota, Južná Dakota, Wisconsin, Iowa a Nebraska. Podľa agentúry Reuters zaznamenali od vypuknutia pandémie najviac prípadov na americkom juhu. Ide o 43 percent z celkového počtu nakazených v USA, čo predstavuje približne takmer 4,3 milióna infikovaných. Za týmto regiónom nasledujú štáty na stredozápade, západe a severovýchode USA.

Novozvolený americký prezident Joe Biden, ktorý väčšinu svojej predvolebnej kampane venoval kritike prezidenta Donalda Trumpa za jeho zvládnutie koronavírusovej pandémie, sa v sobotu zaviazal, že boj proti pandémii bude mať po jeho nástupe do úradu prezidenta najvyššiu prioritu.

Biden v pondelok predstaví 12-člennú pracovnú skupinu, ktorá sa bude zaoberať riešením epidemiologickej situácie v krajine. Poverená bude vypracovaním plánu na zvládnutie koronavírusovej pandémie. Povedie ju bývalý šéf americkej armádnej zdravotníckej služby Vivek Murthy a bývalý komisár pre správu potravín a liečiv David Kessler.