Kým v roku 2000 fajčilo 27 percent svetovej populácie, v roku 2016 ich počet klesol na 20 percent, povedal na tlačovej konferencii v Ženeve Douglas Bettcher, riaditeľ WHO pre prevenciu neprenosných chorobám.

Od roku 2000 pritom svetová populácia narástla o viac než miliardu ľudí, podľa Svetovej banky bola v roku 2016 na úrovni 7,44 miliardy. Absolútny počet fajčiarov tak klesol o desiatky miliónov.

V priemyselne vyspelých krajinách sa pritom počet fajčiarov znižuje rýchlejšie. Ciele vytýčeného WHO, teda zníženie počtu fajčiarov o 30 percent medzi rokmi 2010 a 2025, zrejme dosiahne len americký kontinent, povedal D. Bettcher.

Neplatí to však o Spojených štátoch, kde kampaň brzdia spory o varovných nápisoch na škatuľkách cigariet a nedostatočné daňové zaťaženie.

V západnej Európe sa čiastočne prejavuje stagnácia v počte fajčiarov, čo platí hlavne o ženách. Na Blízkom východe sa dokonca počet fajčiarov zvyšuje. Najväčší počet ich je však v Číne, kde fajčí podľa WHO 307 miliónov ľudí. V Indii je 106 miliónov fajčiarov a v Indonézii 74 miliónov.