Írska polícia zadržala počas sobotňajšieho protestu proti pandemickým opatreniam v Dubline 23 ľudí. Na demonštrácii proti reštrikciám, ktorých cieľom je spomaliť šírenie nákazy koronavírusom, sa v írskej metropole zúčastnili stovky ľudí, píše agentúra AFP.

Írsky premiér Micheál Martin násilné protesty odsúdil s tým, že „preukázali absolútny nedostatok úcty k ľuďom, ktorí počas tejto pandémie priniesli obrovské obete". Dodal, že „takéto správanie je neospravedlniteľné".

Zrýchlený proces

Demonštranti sa zhromaždili v parku v centre mesta, odkiaľ sa ich polícia pokúšala vyhnať. Protest rýchlo prerástol do násilia a demonštranti použili proti policajtom zábavnú pyrotechniku. Polícia na ich rozohnanie použila obušky. Pri zásahu sa zranili traja policajti. Jedného z nich museli hospitalizovať.

Na proteste sa podľa agentúry AFP zúčastnili aj príslušníci krajnej pravice. Ministerka spravodlivosti Helen McEnteeová uviedla, že „zatknutí budú stíhaní v zrýchlenom procese".

WA 55 Viedeň - Demonštranti počas protestu proti pandemickým opatreniam v rakúskej metropole Viedeň v sobotu 16. januára 2021. FOTO TASR/AP 

Demonstrators gather during a protest against the government restriction measures to curb the spread of COVID-19 in Vienna, Austria, Saturday, Jan. 16, 2021. The poster reads
Neprehliadnite

Vo Viedni protestovalo proti karanténnym opatreniam približne 5-tisíc ľudí

Írsko v utorok oznámilo, že predĺži lockdown v krajine súvisiaci s pandémiou nového koronavírusu o ďalší mesiac. Epidemiologické pravidlá, ktoré mali vypršať 5. marca, tak budú v platnosti do 5. apríla. V Írsku si ochorenie Covid-19 vyžiadalo doteraz 4 313 obetí.

Krajine sa darilo prekonať prvé dve vlny nákazy s relatívne nízkym počtom infikovaných a úmrtí, avšak po tom, čo sa pred Vianocami obmedzenia uvoľnili, došlo k zhoršeniu situácie, pripomína AFP. Začiatkom januára malo Írsko podľa údajov Oxfordskej univerzity najviac nakazených na počet obyvateľov na svete.