Ceny leteniek do Londýna počas pandémie zaznamenali najväčší pokles. Naopak, letenky do exotických prázdninových destinácií zdraželi. Vyplýva to z analýzy travel-tech spoločnosti Kiwi.com.

Lacnejšia bola Európa

Letenky do Londýna počas pandémie zlacneli najmä na linkách z európskych miest. Napríklad z Osla, Göteborgu, Ríma, Barcelony, Košíc, Bratislavy a Prahy došlo k poklesu cien leteniek o 70 až 90 percent v porovnaní s obdobím pred vypuknutím pandémie v roku 2019. Zlacneli tiež letenky zo Slovenska do ďalších miest vo Veľkej Británii.

„Londýn zostáva pre Slovákov obľúbenou destináciou s veľkým počtom prevádzkovaných letov z Bratislavy a Košíc. Avšak v dôsledku pandémie a prísnych podmienok vstupu do krajiny nastal výrazný pokles dopytu, čo sa pochopiteľne odráža tiež na vývoji cien leteniek do tohto mesta,“ skonštatovala Eliška Řezníček Dočkalová z Kiwi.com.

Letenky do exotických destinácií ako Mexiko, Dubaj alebo Maldivy však zdraželi. Napríklad letenky z New Yorku a Orlanda do mexického hlavného mesta podľa údajov spoločnosti zdraželi v tomto roku o 70 percent v porovnaní s rokom 2019. Podobný nárast cien bol zaznamenaný aj v prípade letov z Prahy do Mexico City.

Briti sa indickej mutácie zrejme neboja. Pláže praskajú vo švíkoch.
Neprehliadnite

Zahraničnú dovolenku si naplánovalo takmer dvakrát viac ľudí ako vlani

Zníženie kapacít i pozastavenie letov

„Zdraženie leteniek pravdepodobne súvisí s výrazným znížením kapacít leteckých spoločností, ku ktorému sa niektoré z nich uchýlili v dôsledku pandémie. V prípade nízkonákladových spoločností a letov na krátke a stredne dlhé vzdialenosti došlo k pozastaveniu niektorých priamych liniek bez alternatívnych spojov, čo sa môže premietnuť do dramatického nárastu cien,“ povedala Dočkalová.

„Pozitívne, naopak, je, že niektorí nízkonákladoví prepravcovia navýšili svoje kapacity v rámci európskych letov, aby uspokojili dopyt cestujúcich, čo sa pretavilo do výrazného zníženia cien leteniek do viacerých európskych destinácií,“ dodala.

Väčšina slovenských cestovateľov, až 55 percent, si zároveň podľa prieskumu spoločnosti nič extra na cestovanie nenašetrila a ich rozpočet na tohtoročnú dovolenku zostáva rovnaký ako v období pred pandémiou. Viac než tretina má na míňanie dokonca menej peňazí než obvykle a takmer desatina môže minúť viac.

Prieskum sa uskutočnil v spolupráci s výskumnou agentúrou STEM/MARK v máji tohto roka.

KK9 Seattle - Na archívnej snímke z 18. novembra 2020 lietadlo Boeing 737 Max 9 na medzinárodnom letisku v americkom Seattli. Americký výrobca lietadiel Boeing prišiel v novembri 2020 o ďalších 63 objednávok na lietadlo 737 MAX. Firma zároveň dodala zákazníkom celkovo iba sedem strojov. To je menej než tretina z dodávok za rovnaký mesiac minulého roka, keď spoločnosť dodala zákazníkom 24 lietadiel. V októbri to bolo 13 lietadiel. FOTO TASR/AP
File-This Nov. 18, 2020, file photo shows a Boeing 73
Neprehliadnite

Po koronakríze bude nedostatok leteckých pilotov, tvrdí STA