Situácia lesbičiek, gejov, bisexuálov, transsexuálov a intersexuálov (LGBTI) v Európe sa zhoršila v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Upozornil na to šéf diplomacie EÚ Josep Borrell pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii, transfóbii a bifóbii, ktorý každý rok pripadá na 17. mája.

Pandémia ochorenia Covid-19 viedla podľa Borrella k ešte vyššej miere diskriminácie a násilia voči osobám z komunity LGBTI, vrátane domáceho násilia, nenávistných prejavov vo fyzickom aj online prostredí a tiež k trestným činom z nenávisti.

Borrell v tejto súvislosti opätovne potvrdil ,,silný" záväzok EÚ brániť a podporovať ľudské práva, a to aj pre LGBTI ľudí. Vyjadril tiež znepokojenie nad tým, že 69 krajín sveta stále považuje za trestné vzťahy osôb rovnakého pohlavia a 11 z nich takéto vzťahy dokonca trestá smrťou.

LGBT komunita
Neprehliadnite

V USA vznikla prvá LGBT+ digitálna banka pod názvom Daylight. Stojí za ňou slovenský podnikateľ

,,EÚ bude pokračovať v boji proti diskriminácii založenej na sexuálnej orientácii a rodovej identite," zdôraznil šéf diplomacie EÚ.

Bruselské sídlo Európskej komisie bolo v pondelok - pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii, transfóbii a bifóbii - v dúhových farbách a exekutíva EÚ na jeden deň upravila svoje logo v duchu podpory tejto komunity. ,,Tieto symboly sú našim posolstvom o EÚ ako o slobodnej zóne pre LGBTI osoby," uviedla eurokomisárka pre rovnosť Helena Dalliová.