Ministri zahraničných vecí Estónska, Lotyšska a Litvy v piatok oznámili, že ich krajiny podporujú čo najskoršie prijatie Ukrajiny do NATO. TASR o tom informuje na základe správy americkej televízie CNN.

Všetci traja ministri zdieľali na Twitteri rovnaký príspevok v tomto duchu. „Pobaltskí priatelia Ukrajiny plne podporujú čo najskoršie prijatie Ukrajiny do NATO. Inšpirujúca odvaha Ukrajiny môže Alianciu iba posilniť,“ uviedli Urmas Reinsalu, Edgars Rinkévičs a Gabrielius Landsbergis.

Zrýchlený vstup je možný, uviedol Zelenskyj

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ v piatok potvrdil, že spoločne s prezidentom Volodymyrom Zelenským a predsedom parlamentu Ruslanom Stefančukom podpísali žiadosť o „zrýchlený“ vstup do Severoatlantickej aliancie.

Zelenskyj pri podpise žiadosti uviedol, že proces „zrýchleného“ vstupu do NATO je možný. Ako príklad uviedol Fínsko a Švédsko, ktoré tento rok začali proces vstupu do Aliancie bez akčného plánu členstva (MAP).

Ďalšie dôležité správy

WA 5 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj čaká britského premiéra Borisa Johnsona v Kyjeve v piatok 17. júna 2022. Johnson v piatok neohlásene pricestoval do Kyjeva a stretol sa s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. FOTO TASR/AP 
 
In this image provided by the Ukrainian Presidential Press Office, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy looks on ahead of his meeting with Britain's Prime Minister Boris Johnson in Kyiv, Ukraine, Friday, June 17, 2022. (Ukrainian Presidential
Neprehliadnite

Sky News: Môže sa Ukrajina stať členským štátom NATO?