Litva, Lotyšsko a Estónsko požiadali Minsk, aby objasnil „nezvyčajnú koncentráciu ozbrojených síl na bieloruskom území". 

Informoval o tom v piatok lotyšský spravodajský web Lsm.lv, ktorý pripomenul, že Ukrajina zasa v piatok vyzvala Rusko, aby poskytlo informácie o svojich vojenských aktivitách pri ukrajinských hraniciach a na polostrove Krym.

Pobaltské štáty sa obrátili na Bielorusko s odvolaním sa na Viedenský dokument o opatreniach na budovanie dôvery a bezpečnosti - podobne ako to urobila aj Ukrajina v súvislosti s koncentráciou ruských jednotiek pri svojich hraniciach s Ruskom a na polostrove Krym, ktorý Kyjev označuje za svoje dočasne okupované územie.

Spoločné cvičenie

Ak Minsk vyžiadané informácie neposkytne, alebo dodá neúplné informácie, pobaltské štáty sa obrátia na ďalších signatárov Viedenského dokumentu a požiadajú o zvolanie mimoriadnej schôdzky, na ktorom Minsk bude musieť poskytnúť vysvetlenie.

V Bielorusku sa vo štvrtok začali desaťdňové vojenské cvičenia za účasti bieloruských a ruských síl.

Minsk a Moskva nezverejnili počet vojakov zapojených do manévrov. Odhaduje sa, že Rusko na ne vyslalo okolo 30-tisíc vojakov. Ministerstvá obrany v Minsku a Moskve argumentujú, že rozsah cvičení - počet vojakov a techniky - nepodlieha ustanoveniam Viedenského dokumentu OBSE a nevyžaduje informovanie ostatných krajín.

Nezvyčajná koncentrácia vojenských jednotiek

Litovské ministerstvo zahraničných vecí v piatok uviedlo, že pobaltské štáty žiadajú od Bieloruska informácie o tejto „nezvyčajnej koncentrácii" vojenských jednotiek a techniky na území Bieloruska, o počte ruských a bieloruských jednotiek zúčastňujúcich sa na spoločnom cvičení, o použití vojenskej techniky a plánovanom návrate jednotiek na miesta ich trvalej dislokácie.

Šéf litovskej diplomacie Gabrielius Landsbergis apeloval na Bielorusko, „aby rešpektovalo medzinárodné záväzky a informovalo o rozsahu a povahe vojenských cvičení".

Zdôraznil, že „vyhýbanie sa prezentovaniu transparentných informácií o vojenských cvičeniach a nasadení ruských jednotiek v Bielorusku v súlade s medzinárodnými záväzkami vyvoláva oprávnené obavy z agresívnych zámerov Ruska a Bieloruska".

Vo vyhlásení lotyšského ministerstva obrany sa uvádza, že „vzhľadom na rastúce napätie, agresívnu rétoriku Ruska a koncentráciu síl v blízkosti ukrajinských hraníc" takéto cvičenie, bez splnenia si povinností voči účastníckym štátom OBSE, „podkopáva bezpečnosť v regióne a mechanizmy kontroly zbrojenia".

Ďalšie dôležité správy

WA 18 - Na snímke, ktorú poskytlo ruské ministerstvo obrany v utorok 25. januára 2022, ruský vojak strieľa z mínometu počas vojenského cvičenia vo výcvikom stredisku v Rusku. FOTO TASR/AP  


In this photo taken from video provided by the Russian Defense Ministry Press Service on Tuesday, Jan. 25, 2022, A Russian fires a mortar as he attends a military exercising at a training ground in Russia. (Russian Defense Ministry Press Service via AP)
Neprehliadnite

Kyjev dal Moskve 48 hodín na vysvetlenie aktivít v blízkosti Ukrajiny