Plynovod Nord Stream 2 je pripravený na export zemného plynu, oznámil ruský prezident Vladimir Putin. Kontroverzný projekt dokončený v septembri podľa neho pomôže znížiť cenu tejto suroviny v Európe po tom, čo dosiahla rekordné hodnoty. Plynovod čaká na súhlas nemeckých úradov.

Gratulácia Gazpromu

„Chcel by som pogratulovať Gazpromu a vašim partnerom v projekte Nord Stream 2 k dokončeniu prác a k vytvoreniu tejto ďalšej veľkej chrbticovej trasy a aj k tomu, že je pripravená na prevádzku," povedal ruský prezident na zasadnutí vlády, ktorého sa zúčastnil šéf Gazpromu Alexej Miller.

Plynovod stále čaká na certifikáciu

Nemecký energetický regulačný úrad v novembri zastavil proces certifikácie plynovodu s tým, že konzorcium bude musieť v Nemecku založiť dcérsku spoločnosť, aby splnilo európske predpisy pre reguláciu energetického sektora. V polovici decembra úrad uviedol, že v prvej polovici budúceho roka plynovodu zelenú zrejme ešte nedá.

Ruské dodávky plynu nestačia na rýchle doplnenie prázdnych európskych zásobníkov. Dôvodom je rastúci dopyt priamo v Rusku a obmedzenie dodávok cez Ukrajinu.
Neprehliadnite

Prevádzkovateľ Nord Stream 2 urýchľuje prípravy na spustenie svojho kontroverzného plynovodu

Výhrady USA

Nord Stream 2 čelí kritike zo strany Spojených štátov a niektorých európskych krajín, podľa ktorých chce Moskva tento projekt využiť ako geopolitickú zbraň na zvýšenie závislosti Európskej únie na Rusku. Trasa plynovodu navyše obchádza Ukrajinu, ktorá tak zrejme príde o poplatky za tranzit ruského plynu.

JB 5 Bojarka - Poh¾ad na tlakomer plynovodu pokrytý snehom dopravujúceho zemný plyn z Ruska v ukrajinskej dedine Bojarka pri Kyjeve 6. januára 2009. Ruský štátny energetický gigant Gazprom zastavil dodávky plynu na Ukrajinu 1. januára, pretože koncern sa nedokázal dohodnú s ukrajinskou spoloènosou Naftogaz na obnovení kontraktu na rok 2009.
Neprehliadnite

Ukrajina uzavrela dohodu o dovoze plynu cez Maďarsko

Plynovod za 11 miliárd dolárov vybudoval Kremľom kontrolovaný plynárenský gigant Gazprom a polovicu nákladov zaplatili európske energetické spoločnosti.

Spor ohľadom dodávok plynu

Európa tento rok zažíva prudký rast cien zemného plynu. Moskva sa v tejto súvislosti stala terčom obvinení, že sa obmedzovaním dodávok plynu snaží prinútiť Nemecko a Európsku úniu k rýchlemu schváleniu prevádzky plynovodu Nord Stream 2. Rusko takéto obvinenia odmieta a odberatelia v európskych krajinách potvrdzujú, že dostávajú od Gazpromu toľko plynu, koľko si objednali.

KK14 Kyjev - Na archívnej snímke zamestnanec kontroluje ventily plynovodu  na tranzitnom plynovom potrubí 3. januára 2009 v Bojarke, neïaleko Kyjeva. Ukrajinský plynárenský koncern Naftogaz je nesolventný. Nesplatil totiž dlhopisy denominované v eurách v celkovej hodnote 500 miliónov USD (341,46 milióna eur). Ich splatnos vypršala v stredu 30. septembra 2009. Koncern vyhlásil, že rokovania o reštrukturalizácii dlhu nebudú ma žiadny vplyv na tranzit ruského plynu do Európy ani na platby Kyjeva
Neprehliadnite

Ukrajinský Naftogaz žiada Európsku komisiu, aby zasiahla proti ruskému Gazpromu

Podľa Moskvy k rastu cien plynu prispieva okrem vysokého dopytu napríklad aj rast cien skvapalneného zemného plynu (LNG), ktorý Európa dováža z mimoeurópskych oblastí. Podpredseda ruskej vlády a minister energetiky Alexander Novak tento týždeň povedal, že prudký rast cien suroviny možno pripísať aj chybným rozhodnutiam európskych politikov a neschopnosti dohodnúť sa na dlhodobých zmluvách.

jamal
Neprehliadnite

Napätá situácia sa nemení a plynovod Jamal stále pracuje v reverznom móde