Plynovod Jamal, ktorý tradične prepravuje zemný plyn z Ruska cez Poľsko do západnej Európy, naďalej funguje v reverznom režime. Plyn tak prúdi opačným smerom už dva mesiace. Ukázali to najnovšie údaje nemeckého prevádzkovateľa siete plynovodov Gascade, podľa ktorých sa objem prepravovaného plynu v porovnaní s piatkom (18. február) mierne zvýšil. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Reverzný mód už takmer deväť týždňov

Spoločnosť Gascade uviedla, že podľa údajov z meracej stanice Mallnow na poľsko-nemeckej hranici prúdil plyn v nedeľu z Nemecka do Poľska v hodinovom objeme zhruba 1,5 milióna kilowatthodín. To je rovnaký objem ako v sobotu (19. február) a mierne vyšší než v piatok, keď objem prepravovaného plynu dosiahol 1,2 milióna kWh/h. Očakáva sa, že v súčasnom objeme (1,5 milióna kWh/h) by mal tok plynu zo západu na východ pokračovať do pondelkového (21. február) rána.

Jamal tak funguje v reverznom móde už takmer deväť týždňov. Tok plynu v Jamale sa obrátil 21. decembra, čo vtedy viedlo k zvýšeniu cien suroviny v Európe na rekordnú úroveň.

Zmena situácie sa neočakáva

Začiatkom februára (2.február) sa situácia zmenila, keď sa preprava plynu v Jamale vrátila k pôvodnému režimu, teda z východu na západ. To však trvalo iba krátko, zhruba po hodine sa tok plynu zastavil. Ešte v ten deň sa Jamal opäť vrátil do reverzného módu a v ňom pokračuje doteraz.

Navyše, neočakáva sa, že by sa situácia mala v nasledujúcom období dostať do normálu, keďže ruský plynárenský koncern Gazprom, ktorý má možnosť zarezervovať si kapacitu na vývoz suroviny cez Jamal v denných aukciách, si na február a marec nerezervoval žiadnu vývoznú kapacitu. Zároveň si nerezervoval exportnú kapacitu cez Jamal predbežne ani na 2. a 3. kvartál.

Ďalšie dôležité správy

gazprom
Neprehliadnite

Rusko nesignalizuje zvýšenie dodávok plynu do Európy