Kontroverzný plynovod Severný prúd 2 (Nord Stream 2) nemôže byť v súčasnosti schválený, pretože nespĺňa požiadavky európskej energetickej legislatívy, uviedla v nedeľu nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Informovala o tom agentúra DPA.

„A to znamená, že na základe súčasného stavu nemôže byť tento plynovod povolený, keďže nenapĺňa pravidlá európskeho energetického práva a nie sú tak či tak vyriešené bezpečnostné otázky,“ povedala Baerbocková v televízii ZDF.

V súvislosti s napätím medzi Ukrajinou a Ruskom šéfka nemeckej diplomacie dodala, že USA a predošlá vláda v Berlíne sa zhodli, že „pri ďalších eskaláciách nemôže tento plynovod vstúpiť do prevádzky“.

KK10 Lubmin - Na snímke značka s nápisom Severný prúd 2 (Nord Stream 2) visí nad namaľovanou mapou 16. novembra 2021 v nemeckom Lubmine. Nemecký úrad pre siete informoval, že pozastavil proces certifikácie projektu plynovodu Severný prúd 2. Ako dôvod uviedol, že štruktúra spoločnosti prevádzkujúcej plynovod nie je zatiaľ v súlade s nemeckým právom. Rozhodnutie nemeckého úradu predstavuje novú komplikáciu pre projekt v hodnote 10 miliárd eur, ktorého dokončenie sa už niekoľkokrát odložilo a z kto
Neprehliadnite

USA uvalili ďalšie sankcie v súvislosti s plynovodom Nord Stream 2

Chýba povolenie na prevádzku

Plynovod vedúci z Ruska cez Baltské more do Nemecka bol dokončený pred niekoľkými týždňami. Povolenie na jeho prevádzku musí ešte vydať nemecký spolkový úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý má na rozhodnutie čas do začiatku januára.

Baerbocková zo strany Zelených sa v kampani pred nemeckými parlamentnými voľbami vyslovovala proti tomuto plynovodu, nový nemecký kancelár, sociálny demokrat Olaf Scholz v tejto otázke zatiaľ nezaujal jednoznačné stanovisko, dopĺňa DPA.

KK11 Lubmin - Na snímke značka s nápisom Severný prúd 2 (Nord Stream 2) visí nad namaľovanou mapou 16. novembra 2021 v nemeckom Lubmine. Nemecký úrad pre siete informoval, že pozastavil proces certifikácie projektu plynovodu Severný prúd 2. Ako dôvod uviedol, že štruktúra spoločnosti prevádzkujúcej plynovod nie je zatiaľ v súlade s nemeckým právom. Rozhodnutie nemeckého úradu predstavuje novú komplikáciu pre projekt v hodnote 10 miliárd eur, ktorého dokončenie sa už niekoľkokrát odložilo a z kto
Neprehliadnite

Poľský premiér Morawiecki dúfa v zmenu postoja novej nemeckej vlády k plynovodu Nord Stream 2