Zásobníky zemného plynu v Rakúsku sú plné z takmer 60 percent. Dnes to podľa agentúry APA uviedlo rakúske ministerstvo pre klímu, životné prostredie a energetiku.

Ministerka pre klímu Leonore Gewesslerová už začiatkom augusta oznámila, že sa Rakúsku podarilo znížiť závislosť od ruského zemného plynu z skorších až 80 percent na menej ako 50 percent.

Aktuálne je v rakúskych plynových zásobníkoch 57,2 terawatthodiny plynu (Twh). Tie by podľa ministerstva stačili pokryť zhruba 64 percent celoročnej spotreby plynu v krajine.

Denne sa v uplynulých dňoch darilo zásobníky plniť o 400 až 550 gigawatthodín, čo v porovnaní s predchádzajúcim týždňom predstavuje nárast. Prevádzkovatelia boli schopní nahrádzať znížené dodávky z Ruska nákupmi z iných krajín.

Rakúsko sa pre energetickú krízu tiež prvýkrát rozhodlo vytvoriť strategickú rezervu. Bude ju tvoriť 20 Twh a súčasťou zásobníkov by sa mali stať aj k 1. novembru.

Nariadenie, že európske zásobníky plynu musia byť pred zimou plné na 80 percent, vydala Európska únia. Chce sa tak pripraviť na možné prerušenie dodávok zo strany Ruska.

Ďalšie dôležité správy

Svetové ceny a globálne scenáre
Neprehliadnite

Ak Rusko preruší dodávky, Nemecku vydrží plyn menej ako tri mesiace