Plynárenstvo sa bude podieľať na plnení záväzku znížiť metánové emisie o 30 % do roku 2030, hoci ich produkuje o viac ako polovicu menej ako poľnohospodárstvo. Metán je však veľmi škodlivý plyn a odvetvie ho môže z väčšej časti eliminovať rýchlo a nákladovo výhodne.

V podcaste Otvorene o plyne na portáli slovgas.sk to povedal šéf oddelenia stratégie a EÚ záležitostí spoločnosti Eustream Milan Sedláček.

Redukcia metánových emisií za nulové náklady

„Existujú aj štúdie, ktoré hovoria, že v oblasti metánových emisií sa za cenu dostupných nákladov dá zredukovať pomerne veľa metánových emisií. Mám odhad, že do roku 2050 by sa podarilo znížiť globálne otepľovanie niekde medzi 0,2 až 0,3 stupňa Celzia len za cenu cenovo dostupných alebo nulových nákladov v oblasti redukcií metánových emisií. Čiže je to niečo ako nízko rastúce ovocie, preto je to také dôležité,“ objasnil Sedláček.

Na ľudskou činnosťou vytvorených metánových emisiách sa podieľajú s 53 percent najmä poľnohospodárstvo, s 26 percent odpady a 19 percent energetika. Podľa Sedláčka ide o údaje platné pre Európu, v čom môže byť istá nepresnosť.

WA 52  Brusel - Podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič odpovedá na otázky novinárov po stretnutí so švajčiarskym šéfom diplomacie Ignaziom Cassisom v Bruseli v pondelok 15. novembra 2021. FOTO TASR/AP 


European Union commission Vice-President Maros Sefcovic answers questions remotely from journalists after a bilateral meeting with the Minister of Foreign Affairs of Switzerland at EU headquarters in Brussels, Monday, Nov. 15, 2021. (John Thys, Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Šefčovič: Slovensko v oblasti energetiky dosiahlo pokrok, stojí pred výzvami

„Európa importuje veľkú väčšinu svojho plynu a ropy z tretích krajín, kde sú environmentálne štandardy trošku nižšie. Takže môžem povedať, že to možno bude aj viac ako 19 %, pretože my vlastne importujeme metánovú stopu z tretích krajín. Jediné kredibilné číslo, ktoré mám v ruke, sa týka Eustreamu. A tam môžem povedať, že sme podľa mňa v tejto oblasti špičkoví. Naše metánové emisie nie sú desiatky ani jednotky percent, dokonca nie ani desatiny percent. Ak vôbec, sú to maximálne stotiny percenta z našej prepravy,“ upozornil Sedláček, s tým, že Eustream sa venuje redukcii metánových emisií už od rokov 2007 až 2008.

Tri zdroje emisií

„Viedli nás k tomu najmä bezpečnostné riziká a ekonomické dôvody. Bezpečnostné riziká preto, lebo keď už prepravujeme 10 percent spotreby zemného plynu EÚ, tak si nemôžeme dovoliť metánové emisie z hľadiska bezpečnosti ako takej, plyn je výbušný. My sme dokázali znížiť metánové emisie o viac ako 70 percent oproti roku, keď sme sa problematike začali venovať,“ zdôraznil.

Nissan nabijacie stanice
Neprehliadnite

Británia zavedie povinné nabíjacie miesta pre elektromobily v nových budovách

V plynárenstve sú podľa neho tri zdroje emisií metánu pri preprave zemného plynu. „Sú tzv. fugitívne emisie, náhodné, o ktorých neviete. Sú to rôzne druhy porúch technologických zariadení. Potom sú emisie o ktorých viete, technologické emisie, zámerné, nenáhodné. Robíte opravu, potrebujete vypustiť plyn z potrubia, z technologického zariadenia. Plus neúplné spaľovanie, keď sa spaľuje zemný plyn napríklad pri pohone kompresorov, ten sa nie vždy dokáže dokonale spáliť, takže niečo uniká do atmosféry,“ priblížil.

Dobrovoľná iniciatíva

„Minimálne prvé dve z týchto troch oblastí sú predmetom a súčasťou sofistikovaného systému hodnotenia a odstraňovania metánových emisií v našej spoločnosti. Najťažšie je to s fugitívnymi, pretože sú náhodné,“ vysvetlil Sedláček.

Dodal, že Eustream pristúpil k dobrovoľnej iniciatíve plynárenských spoločností Oil and Gas Methane Partnership (OGMP). Zároveň víta aj vznik International Methane Emissions Observatory (IMEO), ktoré by malo zbierať, porovnávať, verifikovať, auditovať a sprístupňovať dáta tak, aby sa na základe nich dalo kvalifikovane rozhodovať.

CEEC Budaj enviro
Neprehliadnite

Ján Budaj: Firmy môžu dostať z Envirofondu v tomto roku 11 miliónov eur