Protimonopolní regulátori prehľadali kancelárie ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorú informoval zdroj oboznámený so situáciou. Za raziami je podľa agentúry zintenzívnenie vyšetrovania dodávok plynu od Gazpromu do Európy.

Preverovanie aktivít

Komisárka Európskej únie pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová sa už v januári obrátila na dodávateľov plynu vrátane Gazpromu v súvislosti s obmedzenými dodávkami. Reagovala tak na sťažnosti, že Gazprom zadržiava dodávky suroviny do Európy a tlačí tak ceny plynu nahor. Už vtedy sa objavili informácie, že Vestagerová pravdepodobne zintenzívni preverovanie aktivít Gazpromu v Európe.

Zadržiavanie dodávok plynu

Európska komisia sa k najnovším informáciám nevyjadrila a Gazprom Export oznámil, že to komentovať nebude. Gazprom aj Kremeľ zároveň niekoľkokrát popreli zámerné zadržiavanie dodávok plynu do Európy. Ako uviedli, všetky dlhodobé kontrakty firma plní.

Ďalšie dôležité správy

WA 36 Gelsenkirchen - Logo energetickej spoločnosti Gazprom, sponzora nemeckého futbalového klubu FC Schalke 04, sa nachádza na aktuálnom drese klubu pred futbalovou arénou v Gelsenkirchene v pondelok 28. februára 2022. Vedenie klubu v pondelok predčasne ukončilo sponzorskú zmluvu s energetickou spoločnosťou Gazprom, ktorej väčšinový vlastník je Ruská federácia. Ide o reakciu na ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorú podporuje aj Bielorusko. Tímu patrí v tabuľke druhej najvyššej nemeckej súťaže piate
Neprehliadnite

Putin dal Gazpromu štyri dni, aby vymyslel, ako prijímať platby za dodávky plynu v rubľoch