Ruský veľvyslanec pri Európskej únii Vladimir Čižov dnes podľa agentúry RIA Novosti povedal, že pretrvávajúce problémy s opravou zariadenia pre kompresorové stanice by mohli viesť k tomu, že Rusko úplne zastaví plynovod Nord Stream 1. Ten je pritom hlavnou trasou pre prepravu ruského plynu do EÚ.

Problémy s údržbou turbín?

Takýto scenár by bol katastrofou pre Nemecko, ktoré je od dodávok plynu týmto potrubím závislé, povedal veľvyslanec na okraj ekonomického fóra v Petrohrade. Ruská štátna spoločnosť Gazprom už dodávky plynu potrubím Nord Stream 1 tento týždeň obmedzila celkovo asi o 60 percent.

Cena kľúčového termínového kontraktu na plyn s dodaním v júli sa vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku krátko po poludní dostala k 145 eurám za MWh, a vykazovala tak oproti predchádzajúcemu dňu nárast zhruba o 20 percent. Ceny v TTF sú pre európsky trh určujúce. V pondelok sa cena pohybovala mierne nad 80 eurami.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že za obmedzením dodávok plynu do Európy sú dopady sankcií, ktoré na Rusko zaviedli západné krajiny kvôli invázii na Ukrajinu. Rusko sa obmedzovať dodávky vopred nechystalo, na vine sú podľa Peskovho problémy s údržbou turbín. Toto vysvetlenie ale už v stredu odmietol nemecký minister hospodárstva Robert Habeck, ktorý krok Gazpromu označil za politicky motivovaný.

Dopady na zákazníkov údajne nie sú

Paralelne s plynovodom Nord Stream 1 vedie aj novodokončený plynovod Nord Stream 2. Ten by zdvojnásobil kapacitu plynu, ktorý môže Rusko dodávať do Európy, Nemecko však kvôli ruskej invázii na Ukrajinu sprevádzkovanie projektu zablokovalo.

Nižší objem dodávok vyvoláva obavy, či bude možné pred zimou naplniť zásobníky plynu tak, ako si vlády jednotlivých krajín Európskej únie naplánovali. Menej plynu z Ruska prúdi tiež do Talianska, o znížení objemu dodávaného plynu Gazprom informoval tiež partnerov na Slovensku a v Česku.

Slovenský podnik SPP aj česká elektrárenská spoločnosť ČEZ ale na otázku agentúry Reuters uviedli, že obmedzenie dodávok nemá na zákazníkov žiadne dopady. Podľa odborníkov, ktorých už skôr oslovila ČTK, by zastavenie dodávok plynu do Nemecka pocítila aj Česká republika.

Gazprom už koncom apríla zastavil dodávky plynu do Poľska a do Bulharska. Zdôvodnil to tým, že miestne plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmietli za plyn platiť v rubľoch. Neskôr Gazprom ukončil tiež dodávky suroviny do Fínska a Holandska. Plyn prestal dodávať aj dánskej spoločnosti Orsted a do Nemecka britskej firme Shell Energy.

Rusko začalo platby vo svojej mene vyžadovať po februárovej invázii na Ukrajinu, keď naň západné krajiny uvalili sankcie, ktoré väčšinu finančných transakcií medzi Ruskom a Západom znemožnili. Hovorca Kremľa ale minulý týždeň uviedol, že Moskva nepredpokladá, že Gazprom zastaví dodávky zemného plynu ďalším európskym zákazníkom. Dodal, že systém, ktorý Moskva vytvorila, aby odberatelia hradili dodávky ruského plynu v rubľoch, funguje podľa plánu.

Ďalšie dôležité správy

PK 25 Berlín - Na snímke nemecký minister hospodárstva a ochrany klímy Robert Habeck počas tlačovej konferencie na záver stretnutia ministrov klímy, energetiky a životného prostredia krajín G7 v Berlíne v piatok 27. mája 2022. FOTO TASR/AP

German Economy and Climate Minister Robert Habeck speaks during the closing press conference of the meeting of the G7 Ministers for Climate, Energy and Environment in Berlin, Germany, Monday, May. 27, 2022. (Bernd von Jutrczenka/dpa via AP)
Neprehliadnite

Gazprom umelo tlačí ceny zemného plynu hore, uviedol nemecký minister hospodárstva