Ruský plynárenský gigant Gazprom dnes prekvapivo opäť zastavil dodávky zemného plynu do Európskej únie, potom čo ráno pustil skúšobnú dávku cez ukrajinské potrubie smerom na Balkán. Informoval o tom rakúsky spravodajský portál derStandard.at.

Ako informoval Gazprom, dôvodom uzatvorenia kohútikov je blokáda dodávok plynu z ukrajinskej strany. Blokovanie plynu potvrdila aj ukrajinská spoločnosť Naftogaz. Hovorca firmy Valentin Zemlianski povedal, že podmienky ruského Gazpromu pre transport plynu sú neakceptovateľné.

Gazprom znovu vyčíta Ukajine, že kradne zemný plyn určený pre iné európske krajiny, napriek dohode o zriadení monitorovacej komisie. Preto nemôže podľa Gazpromu Rusko dodávať plyn do Európskej únie. Ruská spoločnosť okrem toho vyčíta USA, že ovplyvňujú konanie Ukrajiny v plynovom spore. "Ukrajina blokuje všetky naše snahy dopraviť plyn do Európy. Za týchto okolností fyzicky nedokážeme uskutočniť tranzit plynu cez ukrajinské územie," povedal šéf Gazpromu Alexander Medvedev.

Podľa skorších správ Gazprom v utorok 154906>informoval, že ruský plyn už prúdi cez Ukrajinu do Európy. Ukrajinskú spoločnosť Naftogaz, ktorá to potvrdila, požiadal, aby začala pumpovať 76 miliónov kubických metrov plynu denne cez ukrajinské územie.

Gazprom za normálnych podmienok dodáva smerom do Európy približne 300 mil. kubických metrov plynu denne.

Foto - Flickr.com