Opozičnému Smeru-SD chýba odborné odôvodnenie zmysluplnosti celoplošného testovania obyvateľstva. Tvrdí to podpredseda strany Erik Kaliňák. Testovanie označil za rozsiahly a závažný projekt, ktorý zásadným spôsobom zasahuje do základných ľudských práv a slobôd. Na prvé kolo celoplošného testovania sa podľa neho minulo viac ako 100 miliónov eur.

Zasadnutie vlády SR
Neprehliadnite

Zverejnili výsledky celoplošného testovania. Celkovo prišlo 3 625 332 ľudí

„Na tento výmysel sme minuli viac ako 100 miliónov eur, prikryli 50 miliónový Matovičov biznis, vyprázdnili štátne hmotné rezervy, prišli sme o dôležité zdravotnícke pomôcky, ale hlavne sme minuli ľudské sily našich zdravotníkov, ktoré môžu chýbať v nasledujúcich dňoch a týždňoch v boji s pandémiou," skonštatoval Kaliňák.

Antigénové testy podľa Smeru-SD nie sú vhodné na celoplošné testovanie. Strana tvrdí, že testy sa majú podľa prívalového letáku používať v teplotnom rozmedzí od 15 do 30 stupňov, no veľká časť odberových miest bola v exteriéri a pri sychravom počasí do desať stupňov.

Zákazníci s nasadenými ochrannými rúškami na tvári stoja v rade pred predajňou obchodného reťazca 16. marca 2020 v Trenčíne. Predajňa vyvesila pri vstupe oznam, v ktorom nariaďuje zákazníkom vstup iba s ochrannými rúškami ako opatrenie proti zabráneniu šírenia nového koronavírusu,  16. marca 2020 v Trenčíne. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Reťazce majú na prevádzkach oznamy, kontroly certifikátov nestíhajú

Vysoká účasť verejnosti bola podľa strany výsledkom vyhrážania sa občanom zo strany vlády. Upozornila na stanovisko Úradu pre ochranu osobných údajov SR, ktoré podľa Smeru-SD spochybňuje legalitu celoplošného testovania.

Počas víkendového plošného testovania odhalili 38.359 nakazených osôb z celkovo testovaných 3 625 332 ľudí. To je 1,06 percenta. Informoval o tom v pondelok premiér Igor Matovič (OĽANO).

dezinfekcia služobných motorových vozidiel hasičov a polície
Neprehliadnite

Pri kontrole zákazu vychádzania policajti neskúmajú zdravotný stav