Plošné odškodňovanie by sa veľmi ťažko ospravedlňovalo. Uviedol to v nedeľnej relácii RTVS O 5 minút 12 predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽANO) v diskusii s členom Výboru NR SR pre sociálne veci Erikom Tomášom (nezaradený).

Štát podnikateľov odškodňuje, prispieva im na pracovné miesta, prispieva im na nájmy, podnikateľom v gastrosektore prispel obrovskými sumami. Tie priamo postihnuté sektory štát podporuje. Nejaké také plošné odškodňovanie by sa veľmi ťažko ospravedlňovalo aj vzhľadom k tomu, že tu máme pomerne veľmi veľký deficit štátneho rozpočtu a nechceme štát zadlžovať," povedal P. Kremský.

Na snímke vicepremiér a minister hospodárstva SR Richard Sulík počas tlačovej konferencie ministerstva hospodárstva SR na tému Historický hospodársky výsledok SPP 20. apríla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Sulík: Ak by Matovič odišiel, ako sa vyhráža, mali by sme menej kríz

Podľa Erika Tomáša pomoc vlády bola počas krízy absolútne nedostatočná. „Nehovoríme to nielen my, ale hovoria to aj medzinárodné, ako aj domáce inštitúcie. Chcem pripomenúť, že Medzinárodný menový fond označil Slovensko v poskytovaní finančnej pomoci (v EÚ) na predposledné miesto. Za ním je už len Rumunsko. Ozvali sa aj domáce inštitúcie ako Národná banka Slovenska alebo Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, ktoré rovnako vyhodnotili pomoc podnikateľom a živnostníkom ako nedostatočnú," povedal opozičný poslanec.

Peniaze, kde štát môže peniaze od ľudí získať, je podľa P. Kremského spotreba. „To, odkiaľ sa peniaze dajú získať pre chudobnejších, sú tí bohatší. To sú práve luxusné nehnuteľnosti, vlastníctvo tretieho, štvrtého či piateho bytu, vily pod Slavínom. Toto sú veci, ktoré musia byť úplne inak zdanené ako doteraz," povedal koaličný poslanec k pripravovanej daňovo-odvodovej reforme pripravovanej vládnou koalíciou.

Spor o vyššiu DPH

Nehovorím, že sa nebude zvyšovať. Nikde však nie je napísané, že sa bude sadzba DPH zvyšovať na 25 percent. Toto je pri príprave daňovej reformy dlhá cesta, sme len na jej začiatku. Nemáme ešte pre reformu politickú podporu, lebo sme ešte len na jej začiatku, o tom sa len diskutuje," priblížil poslanec za OĽaNO. Podľa jeho slov sa „určite uvažuje aj nad tzv. modernými daňami, ako sú uhlíkové či digitálne dane, z ktorých bohatší môžu prispieť chudobnejším".

Podľa Tomášových slov sa daň z pridanej hodnoty (DPH) bude v daňovej reforme zvyšovať. „Uvidíme, ako to napokon bude. Bez zvýšenia DPH to určite nepôjde. Pozor však na dane z nehnuteľností, lebo aj my sme mali takú iniciatívu v minulosti, že poďme zdaniť luxus, nech bohatší platia viac. Dopadlo to však tak, že je mnoho ľudí, ktorí žijú v dvojgeneračných, čo sú rozlohou veľké domy, ale sú nízkopríjmoví," povedal E. Tomáš. Daň z nehnuteľnosti treba podľa jeho slov "veľmi citlivo nastaviť".