Tehotným ženám je potrebné podať pomocnú ruku. Vyhlásil to premiér a líder hnutia OĽANO Igor Matovič po tom, ako parlament posunul do druhého čítania novelu zákona, ktorou sa má zaviesť nová dávka tehotenské. Po prepočtoch by sa opatrenie malo dotknúť viac ako 41- tisíc žien.

Malý chlapček sa nakazil koronavírusom.
Neprehliadnite

Príspevok pre tehotné študentky či otcovská dovolenka. Aké zmeny chystá vláda pre rodičov

„Prišiel čas plniť sľuby. Príspevok bude ešte štedrejší ako sme sľúbili. V prípade nemocensky poistených matiek bude 236 eur a v prípade študentiek bude 200 eur," uviedol Matovič. Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš uviedol, že návrh podporila aj opozícia. „Som rád, že sa spamätala aj opozícia a už sa k tomuto návrhu pridala. Vítam tento prístup, že si uvedomila, že je potrebné podporovať tehotné ženy," podotkol Šipoš.

EBE 24 Kazaň - Na snímke žobrál drží mince v dlani a prosí o almužnu turistov v ruskej Kazani, dejisku MS vo futbale 29. júna 2018. FOTO TASR/AP
A beggar reaches out his hand to ask tourists for money during the 2018 soccer World Cup in Kazan, Russia, Friday, June 29, 2018. (AP Photo/Frank Augstein)
Neprehliadnite

Od budúceho roka mierne vzrastú dávky v hmotnej núdzi

Rezort financií vyčlenil zdroje na túto podporu. „Je to z môjho pohľadu cenné povzbudenie v tejto ťažkej situácii pre mnohé rodiny, aby našli odvahu a prijali ďalšie dieťatko. Rodiny chcú mať viac detí ako majú, ale necítia sa na to z pohľadu financií," doplnila poslankyňa OĽaNO Lucia Drábiková, ktorá verí, že tento príspevok povzbudí ženy, aby mali deti a pomôže to k tomu, aby sa zlepšila aj demografická situácia na Slovensku.

Sociálna poisťovňa
Neprehliadnite

Sociálna poisťovňa je pripravená zvládnuť nápor žiadostí o dávky

Poistenka, ktorá je tehotná, má mať nárok na tehotenské, ak v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa tehotenstva určeného lekárom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Nárok na tehotenské vzniká aj v období prerušenia nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky či povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok a nevykonáva činnosť. Tehotenské sa má poskytovať za dni a vyplácať ho má Sociálna poisťovňa.

Výška tehotenského má byť 15 percent denného vymeriavacieho základu. Úhrnná výška tehotenského zo všetkých nemocenských poistení je najmenej 10 percent denného vymeriavacieho základu. Nárok na tehotenské vo výške 200 eur majú mať aj policajtky a profesionálne vojačky.

Peniaze
Neprehliadnite

Slováci nevedia šetriť a často ich prekvapia výdavky. Tretina z nich žije od výplaty k výplate

Pre študentky stredných a vysokých škôl sa má tiež zaviesť tehotenské štipendium, ktoré sa má vyplácať z prostriedkov štátneho rozpočtu. Dostávať ho tiež majú od 27. týždňa tehotenstva a jeho výška má byť 200 eur mesačne, vláda by však nariadením mohla ustanoviť aj inú výšku.

Šipoš zároveň vyčíslil, že toto opatrenie by sa celkovo malo po prepočtoch dotknúť viac ako 41- tisíc žien. „Predpokladáme, že tehotných mamičiek, ktoré využijú tento tehotenský príspevok, bude viac ako 41- tisíc. Oceňujem, že vláda vyčlenila na to peniaze. Vieme v týchto ťažkých časoch nájsť financie, aby sme ľuďom pomohli," dodal Šipoš.