Veliteľ ukrajinského pluku Azov Denys Prokopenko z oceliarní Azovstaľ v meste Mariupol odkázal, že v záujme záchrany životov plní celá posádka schválené rozhodnutie vrchného vojenského velenia a dúfa v podporu ukrajinského ľudu. Prokopenko zverejnil video v pondelok večer, niekoľko hodín po tom, čo Rusko vyjadrilo súhlas s evakuáciou zranených vojakov z Azovstaľu do zdravotníckeho zariadenia v meste Novoazovsk kontrolovanom Ruskom.

Podľa portálu News.liga.net. Prokopenko vo videu zverejnenom na sociálnej sieti Telegram tvrdí, že obrancovia Mariupolu, ktorý je obliehaný Rusmi, napriek všetkým ťažkostiam splnili rozkaz, keď počas 82 dní stiahli k sebe prevahu nepriateľských síl a poskytli ukrajinskej armáde príležitosť preskupiť sa, vycvičiť viac vojakov a získať veľké množstvo zbraní od spojencov.

„Vo vojne neexistujú úplne bezpečné plány a operácie, vždy riskujete. Hlavné je uvedomiť si, či sú spočítané všetky riziká, či je vypočítaný plán B, či ste sa úplne oddali tomuto plánu, ktorý má spájať plnenie úlohy a maximálne zachovanie života a zdravia vojakov. Možno preto je vojna umením, nie vedou, keď ste splnili úlohu a udržali si maximálny počet vojakov. Toto je najvyššia úroveň velenia a kontroly, najmä ak vaše rozhodnutie schvaľuje najvyššie vojenské vedenie. Sláva Ukrajine!" zvolal na záver veliteľ Azova.

Ako poznamenal denník The Guardian, Prokopenko nespresnil, akú akciu obrancovia v súčasnosti podnikajú. Podľa denníka je jeho vyjadrenie zjavným náznakom toho, že obliehanie závodu zo strany ruských síl dosiahlo novú dôležitú fázu. Nie je však jasné, či ide o začiatok konca obliehania alebo pokračovanie odporu nezranených bojovníkov.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke ostreľovanie Azovstaľu v Mariupole 14. mája 2022.
Neprehliadnite

V labyrinte Azovstaľu vzdorujú aj bývalí britskí vojaci, píše Daily Express