Nový rok sa zrejme bude niesť v duchu rastu zamestnanosti a miezd, vysoké šance uplatniť sa na trhu práce budú mať aj absolventi.

Vo svojej prognóze to uviedla personálna agentúra Grafton. Agentúra odhadla, že mzdy Slovákov v roku 2022 vzrastú o päť až osem percent.

Agentúra poznamenala, že vlani sa pracovný trh napriek ďalším vlnám pandémie nového koronavírusu oživil, a to nielen v hlavnom meste.

Stabilizácia na automobilovom trhu

Zamestnanosť rastie a viaceré veľké firmy z rôznych sektorov ohlasujú nábory. Najviac automobilový sektor, prijímať ľudí však chce aj potravinársky či elektrotechnický priemysel.

Mário Lelovský - prvý viceprezident ITAS
IT Asociácia Slovenska
Neprehliadnite

M. Lelovský: Ak sa nič nezmení, Slovensko môže zabudnúť na blahobyt, ktorý si tu dnes žijeme

"Pracovný trh na Slovensku bude v roku 2022 aktívny v každom regióne, čo je skvelá správa najmä pre kandidátov na voľné pracovné pozície. Počet ponúk je vysoký a bude ešte rásť," podotkol Miroslav Garaj z agentúry.

Na snímke zľava minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) a prezident Finančnej správy (FS) SR Jiří Žežulka. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Vyššie dane i odvody, koniec faktúr bez papierov a depehačkári v pozore. Zmeny začali „zhurta“

Hlavným dôvodom ďalšieho rastu voľných pracovných miest bude podľa agentúry stabilizácia na globálnom automobilovom trhu, ale aj normalizácia v ostatných odvetviach. Ponuka práce je aktuálne podľa Garaja na úrovni spred začiatku pandémie. Slovensko pociťuje nedostatok pracovnej sily a dopyt po zahraničných pracovníkoch je tak stále aktuálny.

Záujem o prácu na Slovensku klesá

Garaj však dodáva, že pandemická situácia dovoz zahraničnej pracovnej sily sťažuje. "Problémom je však aj fakt, že v tradičných dovozových krajinách klesá záujem o prácu na Slovensku, keďže sa platové rozdiely pomaly, ale isto stierajú," okomentoval Garaj.

Agentúra poznamenala, že najviac otvorených pozícií je už tradične v oblasti výroby, logistiky a služieb. V Košiciach a Bratislave je vysoký dopyt aj po IT kandidátoch. Garaj však dodal, že firmy pozerajú aj po flexibilnejšej pracovnej sile a kratších pracovných úväzkoch, čo otvára dvere absolventom, ktorí tak budú mať viac príležitostí.

Garaj pripomenul, že mzdový prieskum agentúry poukázal na vlaňajší nárast miezd o 3,5 % v porovnaní s druhou polovicou predpandemického roku 2019, respektíve 1. kvartálom roku 2020. Rast miezd však agentúra pripisuje skôr opätovnému vyplácaniu bonusov a odmien.

"Najväčší nárast v rámci sektorov zaznamenal priemysel, obchod - retail a zdravotníctvo. Všetky vyššie uvedené fakty ruka v ruke s aktivitou na pracovnom trhu tlačia na rast miezd, aj preto predpokladáme v roku 2022 ich rast na úrovni päť až osem percent," uzavrel Garaj.