Do platnosti vstúpili nové sankcie Európskej únie proti vysokopostaveným ruským predstaviteľom v oblasti súdnictva a práva v súvislosti so zadržaním a následným uväznením kritika Kremľa Alexeja Navaľného. V utorok o tom informovala agentúra DPA s odvolaním sa na nemenované diplomatické zdroje.

Európska únia v pondelok schválila zavedenie sankcií voči štyrom vysokopostaveným ruským činiteľom - krátko na to, ako ľudskoprávni experti OSN vyzvali na medzinárodné vyšetrovanie otrávenia Alexeja Navaľného a na jeho okamžité prepustenie z väzenia.

EBE 49 Moskva - Na snímke ruský prezident Vladimir Putin predsedá zasadnutiu Bezpečnostná rada Ruskej federácie prostredníctvom videokonferencie v prezidentskej rezidencii v obci Novo-Ogarjovo pri Moskve 18. februára 2021. FOTO TASR/AP
Russian President Vladimir Putin chairs a Security Council meeting via video conference at the Novo-Ogaryovo residence outside Moscow, Russia, Thursday, Feb. 18, 2021. (Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

USA uvalia na Rusko sankcie za otrávenie Navaľného

Sankcie EÚ sa majú podľa predchádzajúcich informácií vzťahovať na šéfa ruskej Federálnej služby pre výkon trestu (FSIN) Alexandra Kalašnikova, šéfa Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (Sledkom) Alexandra Bastrykina, generálneho prokurátora Igora Krasnova a veliteľa ruskej Národnej gardy Viktora Zolotova.

Zmienená štvorica bude mať zákaz cestovať do krajín EÚ a všetok majetok týchto osôb v EÚ bude zmrazený. Ide o prvé osoby, pre ktoré bude platiť nový sankčný režim v súvislosti s porušovaním ľudských práv, ktorý EÚ zaviedla vlani v decembri.

JB 10 Orša - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko (uprostred) hovorí s predstaviteľmi  mliekarenského závodu Orša počas jeho návštevy v bieloruskom meste Orša 28. augusta 2020. Bieloruská polícia vo štvrtok v hlavnom meste Minsk zadržala približne 20 novinárov, ktorí sa chystali spravodajsky pokrývať protest na tamojšom Námestí slobody. Celonárodné protesty v Bielorusku sa začali bezprostredne po oznámení výsledkov prezidentských volieb z 9. augusta, podľa ktorých zvíťazil úradujúci prezident
Neprehliadnite

EÚ by mohla uvaliť na Bielorusko ďalšie sankcie, upozorňuje poľský minister

Uvalenie sankcií na Rusko v súvislosti s otrávením a uväznením Navaľného pripravuje aj administratíva amerického prezidenta Joea Bidena. Podľa zdrojov z prostredia americkej vlády sa Spojené štáty spolu s Európskou úniou dohodnú na obsahu avizovaných sankcií, ako aj na ich presnom načasovaní.

Kritika Kremľa a bojovníka proti korupcii Navaľného (44) zadržali 17. januára okamžite po návrate do Ruska z Nemecka, kde sa liečil z vlaňajšej otravy nervovoparalytickou látkou novičok. Následne ho vo februári odsúdili v dvoch procesoch - v prípade ohovárania veterána z druhej svetovej vojny i v rámci odvolacieho konania v kauze Yves Rocher, v ktorej mu súd potvrdil nepodmienečný trest väzenia. Po skrátení trestu o čas strávený vo väzbe bude Navaľnyj vo väzení dva roky a šesť mesiacov.