Motoristi by mohli za diaľničné známky, ale aj tankovanie, parkovanie či jedlo v reštauráciách platiť automaticky a bezkontaktne na základe evidenčného čísla vozidla. Túto ambíciu má aplikácia pre vodičov osobných áut, ktorá sa chce presadiť v Európe.

Ide o automatický online a offline platobný systém poľskej spoločnosti Autopay. Vodiči v tomto systéme môžu mýtnymi úsekmi diaľnice medzi mestami prechádzať bez zastavenia. Užívateľ sa zaregistruje cez webovú stránku alebo aplikáciu a spáruje svoj profil s platobnou kartou.

EBE 24 Brusel - Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová s ochranným rúškom počas plenárneho zasadnutie Európskeho parlamentu v Bruseli 8. júla 2020. Nemecko prevzalo rotujúce predsedníctvo Európskej únie. FOTO TASR/AP
German Chancellor Angela Merkel wears a facemask, to protect against the coronavirus, as she prepares to address a plenary session at the European Parliament in Brussels, Wednesday, July 8, 2020. Germany has just taken over the European Union's rotating presidency, and must c
Neprehliadnite

Nemecký minister dopravy chce mýto pre takmer všetky vozidlá v celej EÚ

Výzvou je tak podľa spoločnosti vytvoriť systém, ktorý bude aplikovateľný na už existujúce technické riešenia vo všetkých krajinách Európskej únie (EÚ). „My chceme vytvoriť systém, ktorý umožní pohybovať sa po celej EÚ pomocou jednej aplikácie bez dopravných zápch na diaľničných mýtnych bránach, bez nálepiek na oknách, bez stresu a navyše pri nižších emisiách," tvrdí člen predstavenstva spoločnosti Milosz Kurzawski.

Spoločnosť má ambíciu vytvoriť komplexný systém pre automatické platby autom, keď sa evidenčné čísla budú využívať ako nástroj na vykonanie transakcie tak, ako je to pri platbe kartou alebo mobilom. „Vďaka ŠPZ budete môcť zaplatiť diaľničné poplatky, parkovné, benzín či vykonať platby v 'drive-thru' reštauráciách," priblížil Bartlomiej Gast zo spoločnosti.