Na 56 mŕtvych sa zvýšil v Číne počet obetí nového koronavírusu, vyplýva z údajov miestnych úradov zverejnených v nedeľu. V najviac postihnutej provincii Chu-pej potvrdili 13 ďalších úmrtí a 323 nových prípadov nákazy. Celkovo je nakazených 1975 ľudí.

Aktualizované o 14:13: Tvnoviny.sk dnes priniesli informáciu, že v nemocnici na Kramároch skúmali podozrenie z koronavírusu aj u staršieho muža z Petržalky. Ochorenie sa však nepotvrdilo. Momentálne je na Slovensku veľa ľudí nakazených chrípkou a jej kmeňmi, často majú podobné príznaky ako pri čínskom víruse. 

Napriek tomu bude v pondelok zasadať krízový štáb, ktorý zvolal premiér Peter Pellegrini.

Aktualizované o 11:22: Podozrenie na prvý prípad v blízkosti hraníc Slovenska už má aj Viedeň. Zatiaľ nie je potvrdené. Môže ísť aj o bežný kmeň chrípky. Informáciu priniesla Česká televízia. Občana ČR s vysokou horúčkou hospitalizovali vo vietnamskom meste Danang. Lekári ho umiestnili do karantény a podrobili testom na nový koronavírus 2019-nCoV

Nové údaje z provincie Chu-pej, kde leží epicentrum šírenia vírusu - mesto Wu-chan -, zvyšujú celkový počet potvrdených infekcií v Číne na 1610, ak sa nové prípady prirátajú k predošlej bilancii publikovanej ústrednou vládou v Pekingu.

Nový koronavírus podobný pôvodcovi ochorenia SARS dostal označenie 2019-nCoV. Doteraz neznámy vírus spôsobujúci zápal pľúc sa prenáša z človeka na človeka. Prvýkrát ho zaznamenali koncom roka 2019 v 11-miliónovom meste Wu-chan, ktoré Čína medzičasom rovnako ako viacero ďalších oblastí prakticky izolovala od okolitého sveta.

Ani čiastočné obmedzenie

Úrady v meste Šan-tchou v juhočínskej provincii Kuang-tung zrušili v nedeľu svoje predchádzajúce rozhodnutie o čiastočnom uzavretí mesta v podobe obmedzenia vstupu vozidiel a pozastavenia verejnej dopravy.

Zamýšľané opatrenia mali zabrániť šíreniu nákazy. Úrady v Šan-tchou oznámili, že „neobmedzia vstup vozidiel“ a ľudí do mesta napriek tomu, že predtým vyhlásili, že vstup do mesta, v ktorom žije 5,6 milióna ľudí, bude zakázaný, aby sa predišlo šíreniu vírusovej nákazy.

Šan-tchou leží 1100 kilometrov južne od mesta Wu-chan, ktoré je jej epicentrom.

Počet prípadov vo svete nerastie rýchlo

Prípady ochorení hlásili tiež v Thajsku, Japonsku, Južnej Kórei, na Taiwane, v Singapure, Vietname, Nepále, Austrálii i v USA.

Tri prípady nákazy – prvé v Európe – potvrdili v piatok aj vo Francúzsku. V sobotu prvého pacienta potvrdili aj v Kanade. Ide o muža-päťdesiatnika, ktorý nedávno cestoval letecky z mesta Wu-chan do Toronta, kde ho hospitalizovali.