Tie sú už ďaleko za hranicami svojej životnosti. Od kolaudácie banskobystrickej nemocnice ubehlo 35 rokov a v súčasnosti nespĺňa technické ani procesné požiadavky na moderné zdravotnícke zariadenie. „Budovy nemocnice sú na hraniciach svojej technickej životnosti, ale ako komplex predstavujú fungujúci celok,“ hodnotia analytici v dokumente, ktorý v stredu prerokuje vláda.

Aby mohla nemocnica ďalej optimálne fungovať, je potrebné odstrániť technické nedostatky a neefektívne procesy, ktoré sa podpisujú aj na hospodárení. Analýza ministerstva načrtla niekoľko možností, ako sa popasovať so zastaraným zariadením. Zvažovalo sa, aké má postavenie v kraji, s akými odbormi treba do budúcna počítať a tiež, aká by bola ekonomická návratnosť investícií.

Zachovajú súčasný model

Analýza ukázala, že banskobystrická nemocnica má vytvorené tímy špičkových odborníkov a má predpoklady na rozvoj ďalších medicínskych programov. Chýbajú jej špecializované pracoviská pre dlhodobo chorých a geriatrov, tiež pracoviská pre paliatívnu starostlivosť a denné stacionáre. Analytici zvažovali, že by sa stali súčasťou novej nemocnice, no nakoniec za racionálnejšie považujú zachovanie súčasného modelu.

Vo fakultnej nemocnici by sa mala naďalej poskytovať len

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa