V prípade firmy z Horných Plachtiniec, s ktorou viaceré samosprávne a štátne organizácie vrátane ministerstiev uzavreli zmluvy o spolupráci, sa objavilo aj meno človeka označovaného za sponzora strany Smer-SD.

V dozornej rade Regionálnej obstarávacej agentúry (ROA) sedí Stanislav Pecúch, ktorý predtým zastával rovnakú funkciu v podniku ŽOS Trnava podnikateľa Vladimíra Poóra. Spolumajiteľmi ROA sú obec Horné Plachtince a súkromná akciovka TenderOnline. V jej dozornej rade tiež pôsobí S. Pecúch. Nastúpil tam v deň, keď mu skončila funkcia v trnavskej ŽOS.

S. Pecúch sa pre TREND vyjadril, že v TenderOnline nemá podiel. Na otázku, či na ňu má vplyv V. Poór, odpovedal, že nevie. Ďalej sa baviť nechcel.

Agentúra mala pre 25 inštitúcií obstarávať PR služby v hodnote do 130 miliónov eur, ale aj ďalšie právne či audítorské. Existuje menej ako rok.

Minister vnútra Robert Kaliňák, ktorého rezort tiež využíva služby agentúry, tvrdí, že nevedel o jej personálnom obsadení ani o tom, že S. Pecúch predtým pôsobil u V. Poóra. Potvrdil, že zrušil PR služby, ktorá agentúra z Horných Plachtiniec pre rezort vnútra obstarávala.

Právne analýzy, ktoré rovnako obstarali Horné Plachtince, ministerstvo ďalej využíva. „Je tam
zazmluvnený napríklad právnik Tomáš Kamenec, ktorý nám má pripraviť zákony," spomenul R. Kaliňák.

Kaliňákova poradkyňa na verejné obstarávanie Tatiana Behrová tvrdí, že ponuka od agentúry z Plachtiniec im prišla mailom, rovnako ako ostatným štátnym inštitúciám, ktoré s ňou spolupracujú.

Na kauzu upozornili Hospodárske noviny. V zmluvách o spolupráci, ktoré agentúra so štátnymi a verejnými inštitúciami uzavrela, firma z Horných Plachtiniec vystupuje ako Centrálna obstarávacia organizácia.
Na základe dohodnutých podmienok má vypísať verejné obstarávania, výsledkom ktorých budú rámcové zmluvy s jedným alebo viacerými dodávateľmi. Okrem už spomínaných PR či právnych služieb a auditu majú štátne organizácie takto nakupovať aj IT a softvérové technológie.

Týmto spôsobom už bola uzavretá rámcová zmluva na reklamné služby so štyrmi spoločnosťami. Ako dnes upozornil denník SME, je medzi nimi aj agentúra Adventura, ktorá Ivanovi Gašparovičovi pomáhala s prezidentskou kampaňou či spoločnosť Comm Miroslavy Michalíkovej. Tá v minulosti radila aj Behrovej. "Odporúčali mi, stretla som sa zopárkrát," povedala TRENDU T. Behrová.

Z Plachtiniec vedú stopy k Poórovi

Zdroj: SITA / Jozef Jakubčo

Ilustračné foto - SITA / Diana Černáková