Zákaz dodávok ruskej ropy stojí poľskú rafinériu PKN Orlen milióny dolárov denne. Spoločnosť tvrdí, že sa snaží nájsť alternatívne dodávky pre svoju českú rafinériu v Litvínově, píše denník Financial Times. Generálny riaditeľ poľskej firmy Daniel Obajtek tvrdí, že protiruské sankcie by mali byť prísnejšie.

Obajtek hovorí o strate približne 27 miliónov dolárov denne. Na vine je cenový rozdiel približne 30 dolárov za barel medzi lacnejšou ruskou ropou a alternatívnymi dodávkami.

„Nenazval by som to stratou. Ide o to, aby sme nepodporovali Rusko,“ povedal Obajtek. „Sú to trhové náklady a týkajú sa každej spoločnosti, ktorá nedováža ropu z Ruska,“ povedal.

PKN Orlen používa ruskú ropu

Dodal však, že jeho podnik stále používa ruskú ropu dodávanú potrubím cez sieť Družba pre českú rafinériu v Litvínově, na ktorú sa doteraz nevzťahovali sankcie, a to napriek tomu, že vláda vo Varšave presadzuje prísnejšie sankcie EÚ voči Moskve.

„Kompletná náhrada ruskej ropy si vyžaduje zlepšenie logistiky dodávok ropy, na čom pracujeme s českou vládou,“ povedal Obajtek.

Obchádzanie západných sankcií

Orlen tiež pokračoval v dovoze ruskej ropy na svoj domáci trh až do februára. A to napriek pôvodnému prísľubu Poľska zastaviť dovoz ruskej ropy do konca minulého roka. Minulý mesiac Orlen oznámil, že ukončil svoju poslednú zmluvu s ruskou spoločnosťou Tatnefť s tým, že to nemohol urobiť skôr bez toho, aby riskoval ruskú žalobu za porušenie podmienok zmluvy.

Zatiaľ čo sa Orlen snaží stať nezávislým, tak ruské ropné spoločnosti stále „zaplavujú Európu petrochemickými produktmi“ a ďalšími ropnými derivátmi napriek sankciám EÚ, ktoré majú znížiť schopnosť Ruska financovať vojnu na Ukrajine. Obajtek vymenoval niekoľko medzier, ktoré umožnili ruskému ropnému sektoru naďalej zarábať „slušné peniaze“ z EÚ. Konkrétne dôkazy o porušovaní sankcií ale neuviedol.

„Ak to zhrnieme, myslím si, že sankcie by mali byť prísnejšie. Nemal by to byť len trik, ako zlepšiť mediálny obraz Európy,“ povedal Obajtek.

Ďalšie dôležité správy

Poznan,,Poland,-,June,11,,2022:,Drivers,Blocking,Gas,Station
Neprehliadnite

Poľská firma PKN Orlen kupuje čerpacie stanice v Maďarsku a na Slovensku