Súdny dvor Európskej únie minulý týždeň rozhodol o tom, že zamestnávatelia musia viesť presnú evidenciu pracovného času zamestnancov, a to bez ohľadu na to, kde a kedy pracujú. Rozsudok vyriekol v spore medzi španielskymi odborármi zo zväzu CCOO a tamojšou pobočkou nemeckej banky Deutsche Bank. Odborári sa odvolávali aj na prieskum spred troch rokov, kde takmer 54 percent hodín nadčasov nebolo zaznamenaných.

Súd sa priklonil na stranu zamestnancov a nariadil, aby sa viedla presná dochádzka. „Členské štáty musia vyžadovať od zamestnávateľov, aby zabezpečili objektívny, spoľahlivý a prístupný systém, ktorý zaznamená odpracovaný čas každého zamestnanca počas dňa,“ píše sa vo vyhlásení s tým, že je na členských štátoch, aby si zadefinovali a nastavili špecifiká takéhoto systému.

Rozhodnutie tak bude mať zrejme veľký dopad na španielskych zamestnávateľov. „Tam zamestnávatelia často nemali systém evidencie celkovej dĺžky odpracovaného času, najmä ak išlo o prácu mimo pracoviska,“ tvrdí managing partner z advokátskej kancelárie Relevans Alexander Kadela. A práve v detailoch tohto systému sa môžu skrývať problémy pre ostatné členské štáty, a teda aj Slovensko.

Návrat k starým praktikám?

Podľa Dušana Nitschneidera z advokátskej kancelárie Nitschneider & Partners v rozhodnutí Európskeho súdu ide skôr o spresnenie doterajšej úpravy ako o nejakú zásadnú zmenu, keďže dnes v slovenskom Zákonníku práce už majú zamestnávatelia viesť presnú evidenciu pracovného času, práce nadčas či nočnej práce. Rozhodnutie však považuje za zásadné z hľadiska „požiadaviek na evidenčný systém“. Teda na to, ako v praxi zamestnávatelia presne odmerajú, koľko ich zamestnanec odpracoval.

Rozhodnutie Súdneho dvora komentuje Jitka Součková z personálnej agentúry Grafton ako návrat k „pichačkám“. „V dobe priemyslu 4.0 rozhodol tak, že sa vraciame k praktikám 1.0.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa