Ruský novinár a nositeľ Nobelovej ceny Dmitrij Muratov dal do dražby svoju Nobelovu cenu, pričom výťažok z predaja chce venovať ukrajinským utečencom. Muratov takisto vyjadril znepokojenie nad likvidáciou nezávislých médií v krajine, kde podľa jeho slov čoraz menej ľudí podporuje vojenskú kampaň Moskvy, píše portál Reuters.

O výsledku predstavu nemá

„Moja krajina napadla iný štát, Ukrajinu,“ vyjadril sa Muratov v rozhovore pre Reuters. Dodal, že dospel k záveru, že každý by sa mal vzdať niečoho, čo mu je drahé, čo je preňho dôležité. Vydraženie jeho zlatej medaily by podľa neho znamenalo, že bude svojím spôsobom zdieľať osud utečencov, ktorí prišli o svoje pamiatkové predmety a svoju minulosť.

„Teraz im chcú zobrať aj budúcnosť, no my sa musíme uistiť, že ich budúcnosť sa zachová (...) najdôležitejšia vec, ktorú chceme vysloviť a vyjadriť, je, že je potrebná ľudská solidarita,“ pokračoval Muratov.

K dražbe prebehne na Svetový deň utečencov, ktorý pripadá na 20. júna. Muratov odhaduje, že medaila sa vydraží za nie menej ako dva milióny, no skutočnú predstavu vraj nemá.

Neľahká situácia slobodných médií

Muratov je spoluzakladateľom a dlhoročným šéfredaktorom novín Novaja Gazeta, ktoré sa kriticky vyjadrovali na adresu Kremľa. Roky odolávali čoraz prísnejším obmedzeniam uvaleným na nesúhlasné média, no v marci pozastavili svoju online a tlačovú činnosť po tom, čo sa podávanie správ o čomkoľvek, čo sa týkalo konfliktu na Ukrajine, no neprezentovalo fakty v súlade so scenárom, ktorý pretláčala ruská vláda, stalo zločinom – za ktorý hrozil 15-ročný trest väzenia.

Muratov kritizoval nedostatok slobodných médií a krutosť, s akou štát zakročil voči protestom.

„Absencia skutočnej slobody slova, skutočnej výmeny názorov a skutočnej slobody prejavu vedie k skutočnosti, že ľudia nemajú na výber. Musia veriť tomu, čo im povie štátna propaganda,“ vysvetľuje Muratov.

Dodáva, že nezávislá žurnalistika je v modernom Rusku nemožná. Dodávanie alternatívneho obsahu je možné napríklad prostredníctvom platformy YouTube či VPN služieb. „No je to zo dňa na deň náročnejšie,“ uzavrel Muratov.

Ďalšie dôležité správy

EBE 44 Moskva - Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov hovorí počas on-line tlačovej konferencie v Moskve v Rusku v pondelok 6. júna 2022.   Lavrov v pondelok kritizoval európske krajiny za to, že zablokovali jeho lietadlo na ceste do Srbska. Lavrov bol nútený zrušiť svoju pondelkovú návštevu Srbska po tom, ako okolité krajiny v nedeľu uzavreli svoj vzdušný priestor pre lietadlo, ktorým mal priletieť do Belehradu.
Neprehliadnite

Rusko zakázalo vstup na svoje územie popredným britským novinárom