Ako organizátori informujú na Facebooku, vo štvrtok 21. júna uplynuli presne štyri mesiace od vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Kabinet Petra Pellegriniho však podľa nich neprijal žiadne zásadné kroky pri pokuse o zmenu v spoločnosti.

Vystúpia aj novinári TRENDU

Začiatok zhromaždenia je naplánovaný na 17:00. Ľudia sa stretnú pred Úradom vlády SR, následne sa má dav presunúť na Námestie SNP. Protesty sa majú uskutočniť aj v Košiciach, Banskej Bystrici či v Leviciach.

Na pódiu majú s prejavom vystúpiť novinári TRENDU Marián Leško a Xénia Makarová i herci Martin Huba a Táňa Pauhofová.

Súčasťou akcie budú aj farmári, ktorí prídu na traktoroch a ľuďom chcú rozdávať vlastnú zeleninu. Má ísť o symbol vďaky za to, že im na Tyršovo nábrežie celý týždeň nosia jedlo.

Kritizujú „podnikateľský talent“ politikov

Občianska iniciatíva v pozvánke pripomína situáciu vo verejnoprávnej RTVS, ktorá viedla k odchodu viacerých novinárov a je podľa nich iba snahou o ovládnutie telerozhlasu.

„Každý deň na povrch vyplávajú nové kauzy, sme svedkami podnikateľského talentu mnohých politikov, ktorí extrémne lacno nakupujú a draho predávajú. Dozvedeli sme sa o tom, ako sa vo veľkom skartovalo na ministerstve vnútra,“ uvádzajú organizátori na oficiálnej stránke podujatia.

Iniciatíva organizovala viacero pochodov a zhromaždení od marca tohto roka, na ktorých do ulíc vyšli desaťtisíce ľudí v desiatkach slovenských i svetových miest.

Tento týždeň vyzvala ľudí, aby prišli po protestnej jazde privítať farmárov, ktorým zároveň priniesli jedlo a pitie. Minulý piatok podala trestné oznámenie na Roberta Fica za šírenie poplašnej správy a ohováranie.