Piatkový (7. 5.) summit lídrov členských štátov Európskej únie (EÚ) v portugalskom Porte sa niesol prevažne v duchu pandémie nového koronavírusu a nedostatku vakcín proti ochoreniu Covid-19. Novinárom to povedal slovenský premiér Eduard Heger (OĽANO) pred začiatkom sobotného rokovania lídrov.

„Najhlasnejšie tam zaznievalo, že ešte stále budeme čeliť produkčnému nedostatku vakcín. Rozprávali sme sa aj o širokom celosvetovom rozmere, čiže uvedomujeme si, že kolektívnu imunitu možno momentálne vnímame len z hľadiska národného pohľadu, ale je potrebné ju vnímať z hľadiska európskeho pohľadu," zdôraznil premiér.

Eduard Heger
Neprehliadnite

Na sobotnom summite budem apelovať aj na podporu podnikov, tvrdí Heger

Slovensko v tomto smere zdôrazňuje, že je dôležité, aby sa krajiny pri distribúcii vakcín a aj pri vakcinácii proti ochoreniu Covid-19 pozerali na spoločnú mieru zaočkovanosti v rámci EÚ. Keďže je dnešný svet veľmi otvorený, podľa Hegera sa treba pozerať a aj pracovať na tom, aby sa nový koronavírus „zničil" na celom svete a na to treba, aby bola zaočkovanosť vyhovujúca v rámci celého sveta.

„A toto je tá veľká výzva, kde sme sa rozprávali práve o tom, že je potrebné zvýšiť produkčné kapacity jednotlivých firiem a postupne zabezpečiť dostatok vakcín aj pre ostatné krajiny," uzavrel premiér.