Od piatka platí nulová sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) na respirátory tried FFP2 a FFP3. Po zverejnení novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby Covid-19 v Zbierke zákonov na to upozornilo Ministerstvo financií (MF) SR.

Kk14 Bielefeld - Na archívnej snímke z 15. decembra 2020 lekárnik drží respirátor FFP2 v nemeckom Bielefelde. Obyvatelia nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko budú musieť od budúceho pondelka 18. januára 2021 v prostriedkoch verejnej dopravy i v obchodoch povinne nosiť respirátory typu FFP2. Rozhodla o tom v utorok krajinská vláda v Mníchove. FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 15.12.2020, Nordrhein-Westfalen, Bielefeld: Ein Apotheker hält zur Illustration eine FFP2-Maske an einem Finger. Foto: Friso Gentsch/d
Neprehliadnite

Na predaj respirátorov FFP2 a FFP3 sa zavedie nulová sadzba DPH

„Reagujeme tým na stále pretrvávajúcu pandemickú situáciu a kladieme dôraz na pozitívny sociálny vplyv pre spoločnosť v takej závažnej situácii. Naším cieľom je znížiť cenu respirátorov FFP2 a FFP3 pre všetkých spotrebiteľov a očakávame zvýšenie ochrany zdravia obyvateľstva. Táto nulová sadzba DPH bude platiť do 30. apríla," uviedol rezort financií.

Práve tieto respirátory odporučili niektorí odborníci na lepšiu ochranu pred nákazou novým koronavírusom. Povinné nosenie respirátorov FFP2 v niektorých oblastiach verejného života už zaviedli napríklad v Rakúsku.