Americká spoločnosť Pfizer vyvíja hybridnú vakcínu, ktorá bude kombináciou pôvodnej očkovacej látky proti koronavírusu a formuly, ktorá má chrániť pred rýchlo sa šíriacim variantom omikron, napísala agentúra Bloomberg.

Vakcína by mala byť na trhu už v marci

Pfizer ešte počas prebiehajúceho výskumu porovná účinky hybridnej vakcíny s vakcínou špecifickou pre omikron a do marca rozhodne, ktorou cestou sa výskum bude uberať ďalej, povedal v pondelok šéf farmaceutického giganta Albert Bourla. 

Pfizer bude podľa neho pripravený do marca predložiť americkému Úradu pre kontrolu potravín a liečiv návrh na schválenie novej vakcíny, a v prípade úspechu ju uviesť na trh.

Veľký potenciál

Ešte koncom novembra, krátko po tom, ako sa v Juhoafrickej republike objavili prvé prípady nákazy omikronom, Pfizer vyhlásil, že pracuje na vývoji vakcíny špecifickej pre tento koronavírusový variant.

„Je zrejmé, že technológia (mRNA) má veľký potenciál, a my sme ešte len na začiatku," povedal šéf Pfizeru.

Pfizer a jeho nemecký partner BioNTech zároveň experimentujú s vyššími dávkami svojej pôvodnej vakcíny, ako aj s intervalmi jej podávania, doplnil šéf Pfizeru s tým, že firma aj naďalej pokračuje v mohutnom financovaní svojej divízie vývoja liečiv.

Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.
Neprehliadnite

Pfizer pripravuje špeciálnu vakcínu na omikron, avizuje Lengvarský a vyzýva k očkovaniu

Viac o téme: Omikron