Konzorcium Pfizer/BioNTech v pondelok prisľúbilo, že v prvom kvartáli tohto roka dodá do EÚ dohodnuté množstvo vakcín proti chorobe Covid-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus. V druhom kvartáli poskytne EÚ ďalších až 75 miliónov dávok svojej očkovacej látky. V pondelok o tom informovala agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie týchto firiem.

WA 25 archív Seattle - Na archívnej snímke ampulku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločností Pfizer a BioNTech ukazujú vo vakcinačnom centre v americkom meste Seattle v nedeľu 24.januára 2021. Spoločnosti Pfizer a BioNTech vo štvrtok 28. januára 2021 oznámili, že ich vakcína proti ochoreniu COVID-19 je účinná aj proti britskému a juhoafrickému variantu koronavírusu. FOTO TASR/AP

A vial of the Pfizer vaccine for COVID-19 is shown, Sunday, Jan. 24, 2021, at a one-day vaccination clinic set
Neprehliadnite

Nie je súvislosť medzi vakcínou od spoločností Pfizer/BioNTech a smrťou zaočkovaných osôb

„Pfizer a BioNTech pokračujú vo svojom úsilí od 15. februára zvýšiť dodávky vakcín a tým zabezpečiť, že v prvom kvartáli dodáme dohodnutý počet dávok," píše sa vo vyhlásení. Konzorcium chce zároveň v druhom kvartáli roka 2021 dodať do krajín Únie ďalších až 75 miliónov dávok očkovacej látky.

Správa prichádza len niekoľko hodín pred začiatkom rokovania v Nemecku, na ktorom budú predstavitelia 16 spolkových krajín a kancelárka Angela Merkelová rokovať s výrobcami vakcín. V rámci eurobloku v súčasnosti rastie hnev, pretože hromadné očkovanie obyvateľstva napreduje pomaly, komentuje AFP.