Aktuálne otázky maďarsko-ruskej spolupráce v energetike boli hlavnou témou telefonického rozhovoru maďarského ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa s podpredsedom ruskej vlády Alexandrom Novakom. Šéf maďarskej diplomacie to uviedol v utorok podvečer na sociálnej sieti.

„Konštatovali sme, že dodávky ropy aj zemného plynu sú realizované bez prerušenia a v súlade so zmluvou. Alexander Novak ma ubezpečil, že aj napriek medzinárodným sankciám bude ruská strana schopná vykonať údržbu plynovodu Turecký prúd, takže dodávky zemného plynu pre Maďarsko budú aj v nasledujúcom období nerušené," píše Szijjártó.

Maďarský minister informoval podpredsedu ruskej vlády o rokovaniach s francúzskou firmou Framatome, ktorých cieľom je zabezpečiť do novej elektrárne (Paks 2) západoeurópsky riadiaci systém napriek blokovaniu nemeckou vládou.

Podľa webovej stránky komerčnej televízie ATV Szijjártó v utorok v Bruseli na tlačovej konferencii v prestávke zasadnutia Rady ministrov pre energetiku oznámil, že Maďarsko a Poľsko hlasovali proti novému návrhu Európskej komisie, ktorý bude opäť vyžadovať 15-percentné zníženie spotreby zemného plynu ako rozšírenie predchádzajúceho nariadenia.

„Využitie energie, zostavovanie národného energetického mixu a definovanie štruktúry hospodárstva sú špecifické kompetencie jednotlivých štátov. Nariadením zníženia spotreby zemného plynu prakticky porušujú vlastne suverénne právo členského štátu," konštatoval maďarský minister.

Ďalšie dôležité správy

KK27 Luxemburg - Maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó počas zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti 22. júna 2021 v Luxemburgu. Ministri členských krajín EÚ budú hovoriť o procese rozširovania, Konferencii o budúcnosti Európy, príprave summitu Únie na konci júna a konaniach vo veci právneho štátu voči Poľsku a Maďarsku. FOTO TASR/AP
Hungarian Foreign Affairs and Trade Minister Peter Szijjarto gestures as he attends a European general affairs
Neprehliadnite

Szijjártó: Maďarská vláda nechce zrušiť spoluprácu s ruským Rosatomom