Slovenskí pestovatelia vyzývajú štát, aby zaviedol dlhoočakávaný inštitút sezónnych prác. Uviedol to na utorkovej tlačovej besede predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho, za účasti predstaviteľov pestovateľských zväzov.

Ten by mal podľa Macha uľahčiť zamestnávanie ľudí na brigádnické práce v sadoch. Predstava podľa neho je, aby sa zrýchlilo a odbyrokratizovalo zamestnávanie nielen Slovákov, ale aj ľudí z tretích, mimoeurópskych krajín.

Na snímke žatva ozimného jačmeňa na poli neďaleko obce Luhyňa  v okrese Trebišov 30. júna 2021.
Neprehliadnite

Slovenskí poľnohospodári sú podľa SaS v zahraničnej konkurencii znevýhodnení a treba to zmeniť

„Pestovateľom stále chýbajú brigádnici. Pre nedostatok pracovných síl v tomto roku nepozbierame približne 25 percent celkového množstva ovocia. Nižšia úroda kvalitných plodov u nás automaticky znamená viac nekvalitného dovozu," uviedol predseda Ovocinárskej únie Slovenska Marián Varga.

Inštitút sezónnej práce u ovocinárov by podľa Vargu využívalo ročne asi 2-tisíc pracovníkov. „Čím viac zberačov dostaneme do sadov, tým viac ovocia pozbierame. Vlani práve pre nedostatok brigádnikov zhnilo v sadoch 15-tisíc ton ovocia," dodal Varga.